Komentátor Šídlo: To, že se ministr odvolává sám, jsem ještě neviděl

Bude to týden, co novináři skloňují nové jméno ministra zdravotnictví. Na odchod toho předešlého ale jen tak nezapomenou. Podle komentátora Seznam zpráv Jindřicha Šídla byl konec Jana Blatného (za ANO) tak bizarní, že vstoupí do kroniky. Pro pořad Newsroom ČT24 okomentoval okolnosti výměny ministrů i to, jakou roli v ní sehrála média.

Překvapilo vás, že se několikatýdenní spekulace nakonec potvrdily a premiér v době pandemie opět vyměnil ministra zdravotnictví?

Všichni jsme čekali, že to tak bude, dokonce se správně tipovalo i datum. Pak to ale zkomplikovala zpráva CNN Prima News, že budou vyměněni dokonce dva ministři. Ale mě už to nepřekvapilo. Vůči odvolanému ministrovi byla celá situace na hranici odkopnutí, tohle bylo nedůstojné.

Je normální, aby se v médiích otevřeně a dlouho mluvilo o tom, že bude odvolán, když právě ministr zdravotnictví je hlavní tvůrce protipandemických opatření?

To, že bude Jan Blatný vyměněn, oznámil Václav Moravec už prvního února. Tuším, že řekl, že to bude za čtrnáct dní. Trvalo to o něco déle a trvalo by to asi kratší dobu, kdyby nevyšel rozhovor s prezidentem, ve kterém řekl, že Blatný musí být odvolán okamžitě. Babiš to nechtěl dělat na povel. Ministr Blatný se stal takovým otloukánkem, kterého nešlo brát vážně. Na jednu stranu vydával opatření, na druhou stranu se situace pořád zhoršovala, a navíc jsme pořád poslouchali, že bude odvolán. To je něco, čemu by ministr neměl být vystavován tak dlouho. Když s ním premiér není spokojen, tak ať ho odvolá.

„Skočili jsme na to všichni“

Do hry na poslední chvíli vstoupilo možné odvolání ministra školství Roberta Plagy (za ANO), tato informace se nakonec ukázala jako lichá. Bylo chybou ji zveřejnit?

Nevím, jak ji měla CNN Prima News ověřenou, tam se hrála nějaká politická hra. O odvolání Plagy se taky mluví a zintenzivnělo to po neshodě na rotační výuce. Stali se obětí jakési hry a cílené dezinformace. Skočili jsme na to ale všichni, aniž bychom to měli ověřené.

Do jaké pozice takové situace staví novináře?

My bychom měli být schopni rychle reagovat na to, co se děje. A to, že jsme Blatného odvolali už několikrát, je pravda. Ale jde také o to, jak komunikuje vláda, co říká veřejnosti a jak vyměňuje v dnešní době jednoho z nejdůležitějších ministrů. Další věcí je, jak Andrej Babiš ministry vybírá, stále hraje na to, že vybírá odborníky. A pořád říká, že to není politický krok. Samozřejmě, že je. Neznám političtější krok než odvolání ministra.

Z hlediska toho, jak se dělá politika, bylo vše v pořádku?

Obecně platí, že předseda vlády má právo vyměnit si koho chce, což v téhle době ale neplatí. Víme, jak se prezident tvářil na nějaké výměny. My se navíc bavíme o vládě, která komunikuje naprosto šíleným způsobem, takže odvolání–neodvolání dvou ministrů mi přišlo skoro v normě, ta norma už je posunutá hodně k zemi. Ohledně komunikace premiéra je lepší, když nebude říkat už vůbec nic. Mně je ministra Blatného skoro líto, ale vybral si to sám. Kdyby se v říjnu kohokoliv zeptal, tak mu řekne, jak dopadne.

„Možná dostane velvyslanectví, aby o tom nikdy nic nenapsal“

Blatný nakonec oznámil sám, že ho premiér odvolal, a pozvánka na jmenování nového ministra přišla novinářům jen pár hodin před aktem. Dalo by se to celé označit za komunikační přešlap?

Tahle vláda nemá přešlapy, to je jeden velký přešlap. Ten způsob byl nedůstojný. Novináři tušili, že půjdou na Pražský hrad, ale za normálních okolností by to mělo vypadat jinak. Ohlásit to aspoň jeden dva dny dopředu. Takhle je ta forma nedůstojná.

A to oznámení o odvolání?

To, že se ministr odvolává sám, jsem ještě neviděl. Viděl jsem dost divných odvolání, ale že ministr oznamuje demisi, to je něco jiného. Blatný si dal záležet, aby ukázal, že demisi nepodal a že neodchází z vlastní vůle. A to je rozhodně bizarní a do kroniky to rozhodně vstoupí.

Jak byste zpětně zhodnotil Jana Blatného? Jaký byl ministr?

Ministr Blatný byl možná docela zábavný politik, kdyby se kolem něj neřešily takové záležitosti. Je docela pohotový, vtipný, umí reagovat. Bohužel, nikdy nepůsobil jako ministr, že by sám věděl, proč ve vládě je. Na jeho poslední tiskové konferenci už bylo vidět, že to z něj spadlo. On si to užíval. Možná by bylo zajímavé, kdyby o svém působení ve vládě vydal knížku, ale možná dostane velvyslanectví, aby o tom nikdy nic nenapsal.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 7 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 10 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 12 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 16 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 23 hhodinami
Načítání...