Kdo by letos mohl dostat státní vyznamenání? Zeman potvrdil Gotta či Kuberu

3 minuty
UDÁLOSTI: Začíná výběr adeptů na letošní státní vyznamenání
Zdroj: ČT24

Senát v souvislosti s epidemií koronaviru o měsíc prodloužil lhůtu pro nominace kandidátů na státní vyznamenání, nově je možné návrhy posílat až do 30. dubna. Horní komora o nominacích rozhodne nejpozději do konce srpna, vyznamenání pak budou předána při oslavě státního svátku 28. října. Prezident Miloš Zeman již plánuje ocenit Jaroslava Kuberu či Karla Gotta.

Mezi letošní navržené patří mikrobioložka Soňa Peková, vedoucí laboratoře Tilia, které stát původně zakázal kvůli chybějící certifikaci testovat vzorky lidí s podezřením na koronavirus. Nominovat se ji rozhodl benešovský senátor Zdeněk Hraba (STAN) za její jednodušší způsob testování. Měla by získat medaili Za zásluhy v oblasti vědy, uvedl Hraba na svém Twitteru.

„Své podněty mohou občané a zástupci institucí zasílat senátorským klubům či přímo jednotlivým senátorkám a senátorům. Formulář pro podávání návrhů je k dispozici na webu Senátu,“ uvedla tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Návrhy od občanů a institucí senátoři posoudí, a pokud se s nimi ztotožní, předloží je podvýboru pro státní vyznamenání. O nominacích nakonec rozhodne Senát jako celek.

Sněmovna podávání návrhů ukončila

Dolní komora, na rozdíl od Senátu, lhůtu pro podávání návrhů neprodloužila. U ní se tak sešlo deset jmen. Seznam s doporučením pro prezidenta ale ještě mohou rozšířit sami zákonodárci.

Mezi navrženými na medaili za hrdinství jsou tři záchranáři, kteří v polovině loňského října na dálnici D1 pomohli při hromadné nehodě cisterny a dalších pěti aut. Poslanec Vojtěch Pikal (Piráti) uvedl, že v návrzích na vyznamenání je tentokrát více případů záchrany života, dále různí vědci a lékaři. 

Mezi návrhy, které dorazily do sněmovny, je podle informací České televize také Tomáš Neškodný, který zachránil tonoucí, nebo František Štamprech, který byl popraven gestapem.

Člen sněmovního podvýboru pro státní vyznamenání Tomáš Hanzel (ČSSD) uvedl, že „v období této velké pandemie je těch osobností celá řada – spousta lidí, kteří pracují v první linii.“

„Už popáté budu navrhovat Jaroslava Faltu, kterému byl z politických důvodů ukraden titul mistra svět v motorkrosu,“ řekl místopředseda podvýboru Stanislav Berkovec (ANO).

Kubera bude oceněn in memoriam

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček již stihl potvrdit, že prezident udělí nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi.

Kubera zemřel náhle 20. ledna ve věku 72 let. Patřil mezi nejvýraznější politiky ODS, téměř čtvrtstoletí stál v čele Teplic, dvě desetiletí byl senátorem. Ve vedení horní komory působil od roku 2016 nejprve jako místopředseda, od konce roku 2018 jako předseda.

Řád bílého lva i pro Gotta

Zeman také plánuje udělit Řád bílého lva první třídy zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi, řekl to již loni v říjnu v rozhovoru pro rádio Frekvence 1. Udělit řád loni bylo podle Zemana příliš krátce po pohřbu, který se konal 12. října.

Gott v roce 2009 získal od Zemanova předchůdce Václava Klause medaili Za zásluhy I. stupně. Prezident však již v září před Gottovou smrtí uvedl, že zpěvákovi udělí vyšší státní vyznamenání, než dostal dříve. Reagoval tak na jeho oznámení, že trpí akutní leukémií.

Řád bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především na slavnostním večeru 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc.
09:57Aktualizovánopřed 1 mminutou

Jsou obce, které se mobilního signálu zřejmě nedočkají ani za pět let

V Česku je zhruba šestnáct set takzvaných bílých míst, kde stále chybí mobilní signál. Do pěti let musí, podle rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, mobilní operátoři pokrýt šest set takových lokalit. Například pro lidi z obcí v okolí Březové na Sokolovsku zůstane zřejmě slabý signál problémem dál. Jeho zlepšení by se přitom podle radnice odrazilo i na místním turismu.
před 18 mminutami

ŽivěZlepšit využití výzkumu má pomoci nový zákon, Senát ho schválil

Senát ve středu schválil nový zákon, který má omezit byrokracii a zlepšit tak využití potenciálu tuzemského výzkumu a pomoci mladým vědcům. Horní komora má na programu i zpřísnění azylových a migračních pravidel. Posoudit má také navrhovaný povinný příspěvek zaměstnavatelů do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika a omezení prodeje a používání zábavní pyrotechniky.
09:59Aktualizovánopřed 31 mminutami

Soud zmírnil muži trest za postřelení milenčina manžela z dvanácti let na podmínku

Bývalý místostarosta Lovosic Miroslav Závada (dříve ODS) nepůjde za postřelení manžela své milenky do vězení. Odvolací pražský vrchní soud mu ve středu změnil původní dvanáctiletý trest odnětí svobody na podmínku. Na rozdíl od ústeckého krajského soudu totiž dospěl k závěru, že Závada se nepokusil o předem promyšlenou vraždu, ale o zabití, když ve strachu ze svého protivníka překročil meze nutné obrany. Rozsudek je pravomocný.
před 34 mminutami

Ústavní soud vyhověl stížnosti ženy, kterou měl zneužívat kněz

Ústavní soud (ÚS) po obnově řízení vyhověl stížnosti ženy, kterou podle její výpovědi v letech 2008 a 2009 zneužíval kněz a tehdejší vedoucí diplomové práce na teologické fakultě. Případem se bude znovu zabývat policie, která oznámení původně odložila, protože v mužově počínání vůči dospělé studentce nespatřovala trestný čin zneužití ani znásilnění. Nyní musí důkladně prověřit ženina tvrzení a zvážit, zda bylo mužovo počínání postižitelné podle tehdy platného zákona a judikatury.
09:22Aktualizovánopřed 53 mminutami

Odborníci doporučují rozšířit screening rakoviny plic

Pneumologové chtějí navrhnout ministerstvu zdravotnictví rozšíření screeningu rakoviny plic. Nově by do něj mohly spadat kromě kuřáků nad 55 let i další rizikové skupiny, například lidé pracující v toxickém prostředí nebo pacienti z rodin, kde jsou časté nádory. „Je to velké téma k zamyšlení, abychom pacienty diagnostikovali dříve," říká přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke. Nemoc ročně zabije přes pět tisíc lidí, avšak se včasným záchytem se šance na uzdravení a plnohodnotný život zvyšuje.
před 5 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...