Kdo by letos mohl dostat státní vyznamenání? Zeman potvrdil Gotta či Kuberu

3 minuty
UDÁLOSTI: Začíná výběr adeptů na letošní státní vyznamenání
Zdroj: ČT24

Senát v souvislosti s epidemií koronaviru o měsíc prodloužil lhůtu pro nominace kandidátů na státní vyznamenání, nově je možné návrhy posílat až do 30. dubna. Horní komora o nominacích rozhodne nejpozději do konce srpna, vyznamenání pak budou předána při oslavě státního svátku 28. října. Prezident Miloš Zeman již plánuje ocenit Jaroslava Kuberu či Karla Gotta.

Mezi letošní navržené patří mikrobioložka Soňa Peková, vedoucí laboratoře Tilia, které stát původně zakázal kvůli chybějící certifikaci testovat vzorky lidí s podezřením na koronavirus. Nominovat se ji rozhodl benešovský senátor Zdeněk Hraba (STAN) za její jednodušší způsob testování. Měla by získat medaili Za zásluhy v oblasti vědy, uvedl Hraba na svém Twitteru.

„Své podněty mohou občané a zástupci institucí zasílat senátorským klubům či přímo jednotlivým senátorkám a senátorům. Formulář pro podávání návrhů je k dispozici na webu Senátu,“ uvedla tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Návrhy od občanů a institucí senátoři posoudí, a pokud se s nimi ztotožní, předloží je podvýboru pro státní vyznamenání. O nominacích nakonec rozhodne Senát jako celek.

Sněmovna podávání návrhů ukončila

Dolní komora, na rozdíl od Senátu, lhůtu pro podávání návrhů neprodloužila. U ní se tak sešlo deset jmen. Seznam s doporučením pro prezidenta ale ještě mohou rozšířit sami zákonodárci.

Mezi navrženými na medaili za hrdinství jsou tři záchranáři, kteří v polovině loňského října na dálnici D1 pomohli při hromadné nehodě cisterny a dalších pěti aut. Poslanec Vojtěch Pikal (Piráti) uvedl, že v návrzích na vyznamenání je tentokrát více případů záchrany života, dále různí vědci a lékaři. 

Mezi návrhy, které dorazily do sněmovny, je podle informací České televize také Tomáš Neškodný, který zachránil tonoucí, nebo František Štamprech, který byl popraven gestapem.

Člen sněmovního podvýboru pro státní vyznamenání Tomáš Hanzel (ČSSD) uvedl, že „v období této velké pandemie je těch osobností celá řada – spousta lidí, kteří pracují v první linii.“

„Už popáté budu navrhovat Jaroslava Faltu, kterému byl z politických důvodů ukraden titul mistra svět v motorkrosu,“ řekl místopředseda podvýboru Stanislav Berkovec (ANO).

Kubera bude oceněn in memoriam

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček již stihl potvrdit, že prezident udělí nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi.

Kubera zemřel náhle 20. ledna ve věku 72 let. Patřil mezi nejvýraznější politiky ODS, téměř čtvrtstoletí stál v čele Teplic, dvě desetiletí byl senátorem. Ve vedení horní komory působil od roku 2016 nejprve jako místopředseda, od konce roku 2018 jako předseda.

Řád bílého lva i pro Gotta

Zeman také plánuje udělit Řád bílého lva první třídy zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi, řekl to již loni v říjnu v rozhovoru pro rádio Frekvence 1. Udělit řád loni bylo podle Zemana příliš krátce po pohřbu, který se konal 12. října.

Gott v roce 2009 získal od Zemanova předchůdce Václava Klause medaili Za zásluhy I. stupně. Prezident však již v září před Gottovou smrtí uvedl, že zpěvákovi udělí vyšší státní vyznamenání, než dostal dříve. Reagoval tak na jeho oznámení, že trpí akutní leukémií.

Řád bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především na slavnostním večeru 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 2 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 3 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 4 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 10 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 14 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 17 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 17 hhodinami
Načítání...