K osobnímu setkávání se vrátila jen třetina psychoterapeutů. I tak je o jejich služby velký zájem

Osobní setkání nyní nabízí jen asi třetina psychoterapeutů. Ostatní zůstávají s klienty ve spojení pouze on-line. Interním průzkumem to zjistila Česká asociace pro psychoterapii (ČAP). Vláda přitom opatření uvolnila a od poloviny dubna mohou terapeuti znovu ordinovat osobně. Některých z nich se ale netýká výjimka z vládních zákazů. Jiným vadí povinnost mít respirátor. Téměř všichni však hlásí naplněné kapacity.

„Jeden klient si u mě v lednu zaplatil sezení, když pak ale zjistil, že se můžeme vidět jen on-line, řekl mi, že raději počká na osobní setkání. Čekal přes tři měsíce a teď se konečně uvidíme,“ říká psychoterapeutka a členka výboru České asociace pro psychoterapii Dominika Čechová. Patří mezi asi třetinu ze 120 psychoterapeutů, kteří se podle průzkumu asociace znovu osobně potkávají s klienty.

Umožnila jim to výjimka, která od pondělí 12. dubna povolila činnost provozoven psychologického poradenství a diagnostiky. Ty byly zavřené od poloviny prosince, kdy vláda omezila činnost většiny služeb.

Podle Čechové ale všichni psychoterapeuti z on-line prostředí k osobnímu kontaktu ještě nepřešli. Nevyhovují jim totiž hygienická opatření, jako je nošení respirátorů, a tak raději zůstávají u kontaktu přes obrazovku. „S většinou lidí se pořád potkávám on-line, protože se raději vidí přes obrazovku než v respirátorech, ve kterých se ztrácí obličej a mimika,“ vysvětluje Čechová, která provozuje psychoterapeutickou praxi v centru Prahy.

Podobně funguje také psycholožka Michaela Vlasáková Charyparová, která si na osobní terapie vyhradila třetinu pracovní doby. „Předpokládám, že se na nich klienti budou střídat, s většinou ale zůstávám v on-line prostředí. Otevřeno mám zejména pro lidi, kteří se například starají o děti a nemůžou si jinak najít čas,“ vysvětluje s tím, že velké rozdíly v kvalitě schůzek naživo a prostřednictvím internetu nevidí.

Odlišnou zkušenost má psychoterapeut Michal Petr, jehož klienti návrat k osobním schůzkám vítají. „Ti, kteří zůstávají v on-line kontaktu, jsou většinou z daleka, případně se musejí starat o děti. Je jich ale minimum, většina je ráda, že může přijít osobně,“ popisuje s tím, že lidé chtějí obnovit aspoň nějaké sociální kontakty.

Jsme na maximu kapacit, shodují se terapeuti

Pandemie koronaviru se výrazně podepisuje na psychickém zdraví Čechů. Potvrzuje to i Národní ústav duševního zdraví, podle kterého se s duševním onemocněním potýkal v květnu 2020 každý třetí dospělý. Situace se navíc podle odborníků od té doby ještě zhoršila. Dosvědčují to i oslovení psychoterapeuti, kteří pozorují zvýšený zájem o své služby.

„Jsem na úplném maximu kapacit. V únoru jsem nabírala rekordní počet nových klientů, skoro třikrát více než v předchozích letech,“ líčí Čechová. „V posledních dvou měsících jsem zaznamenala velký nárůst a zájemce jsem odkazovala na ty kolegy, kteří mají ještě volno,“ souhlasí Vlasáková Charyparová. A plno hlásí i Michal Petr, podle něhož lidé navíc přicházejí s vážnějšími problémy. „Často jde o páry, které řeší potíže ve vztazích. A přes počítač o tom mluvit nechtějí, protože žijí v jedné domácnosti,“ říká.

To dokládá i průzkum ČAP, podle něhož se pouze třetina z psychoterapeutů, kteří obnovili osobní setkávání, vídá s klienty u nich doma, na jejich pracovišti či venku na procházce. V on-line prostředí plánuje po návratu do normálu zůstat minimum respondentů, i když některým klientům to podle oslovených terapeutů může vyhovovat. „Nechce se jim cestovat. Nebo se v domácím prostředí lépe uvolní, zatímco v osobním kontaktu by s tím u některých témat mohli mít problém,“ konstatuje Petr.

Část terapeutů má stále zavřeno, výjimka se jich netýká

Někteří psychoterapeuti se navzdory uvolnění opatření s klienty setkat nemohou. Podle průzkumu ČAP jde asi o pětinu respondentů, kteří nejsou vzděláním psychologové a mají jiné typy živností. „Absolvovali ale stejnou psychoterapeutickou průpravu,“ upozorňuje Čechová.

Jednou z nich je Kamila Kudlvasrová ze středočeské Nelahozevsi. „S klienty se vidíme přes video nebo si voláme, osobně to stále nejde. Netuším, proč nám to vláda nepovolila a vypadli jsme,“ přemýšlí členka psychoterapeutické asociace, u níž čeká na otevření ordinace asi desetina zákazníků. „Pro lidi s rodinou není snadné najít chráněný prostor, jiným to ale vyhovuje a byli jsme v kontaktu na dálku i před pandemií,“ poukazuje na různé postoje klientů.

Také ona pociťuje větší zájem o psychoterapeutické služby, kapacity podle svých slov ale ještě má. „Lidé nevědí, kdy to skončí, a přestávají to zvládat. Dřív si mohli jít zaplavat nebo se potkat s kamarády, ale teď o tyto psychohygienické zdroje přišli,“ domnívá se a podtrhuje důležitost naděje, kterou už lidé často ztrácejí. „Kvůli nim doufám, že budu moci co nejdřív otevřít,“ dodává.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
před 18 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pandury mají na kahánku, armáda žádá nové transportéry

Česká armáda chce vyměnit stávající obrněné transportéry Pandur II za nová vozidla. S modernizací už nepočítá. Část strojů se po patnácti letech blíží ke konci životnosti a hlavně se změnilo požadované vybavení takových strojů. Sněmovní výbor pro obranu chce o záměru ale ještě jednat. Další možnosti jsou podle vojáků otevřené, ve hře můžou být nové Pandury i jiné typy.
před 9 hhodinami
Načítání...