Hory zasype sníh, v Krkonoších hrozí laviny. V nižších polohách náledí

Ve vyšších polohách na severu země a na Českomoravské vrchovině bude od úterního odpoledne do středečního rána silně sněžit. Na horách může místy napadnout až 20 centimetrů sněhu. V níže položených místech pak hrozí v noci náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Sněhové srážky se budou vyskytovat od středních poloh, intenzivnější budou na horách na severozápadě, severu a severovýchodě republiky a na Českomoravské vrchovině. „Předpokládá se, že v uvedených oblastech napadne do středečního rána 5 až 15 centimetrů, na horách místy i kolem dvaceti,“ uvedli meteorologové. Výstraha před novou sněhovou pokrývkou platí v částech devíti krajů od úterních 11:30 do středeční osmé hodiny ranní.

Varování ČHMÚ před sněžením (žluté okresy)
Zdroj: ČHMÚ

V nižších a středních polohách se budou od úterního večera tvořit náledí a zmrazky. Aktuální výstraha platí v celé zemi do nadmořské výšky 600 metrů nad mořem od úterních 19 do středeční 9. hodiny. Meteorologové ale předpokládají, že se náledí a zmrazky budou tvořit i v dalších dnech.

Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Doporučuje se zimní výbava, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách by lidé měli sledovat informace Horské služby a dodržovat její pokyny.

Krkonoše: riziko hlavně na prudších svazích

Horská služba v Krkonoších vyhlásila po sněžení v minulých dnech první, nejnižší stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech Krkonoš je kolem 50 centimetrů sněhu, který napadl za poslední tři dny, uvedl na webu Pavel Cingr z krkonošské horské služby. Více sněhu je na závětrných svazích a v závětrných žlabech.

„Sníh padal za působení silného západního až severozápadního větru, a napadl na holou zem. Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá,“ sdělil Cingr. Při prvním lavinovém stupni z pětibodové stupnice jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa se vyskytují pouze ojediněle. Zvýšená opatrnost je nutná na svazích se sklonem nad 40 stupňů.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním se obětí laviny v Krkonoších stala na konci prosince 2008 šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

První lavinový stupeň také v Jeseníkách

První lavinový stupeň platí od úterý také v Jeseníkách. Důvodem je množství sněhu, které napadlo v nejvyšších partiích hor za poslední dva dny. Na vrcholcích Jeseníků teď leží kolem 30 centimetrů sněhu, na závětrných svazích je vrstva ještě podstatně vyšší. Díky sněhové nadílce už mohou konečně do hor vyrazit také běžkaři, v Jeseníkách nadále sněží. 

„Za posledních 48 hodin napadlo 30 centimetrů sněhu. Jde o prachový sníh, který napadl na trávu. Není spojen se zemí, je to bez základů. Vzhledem k této sněhové pokrývce se základní první stupeň už musí vyhlásit. Severozápadní svahy, kde fouká vítr a kde se sníh nejvíce ukládá, bude sněhu podstatně více. Měřit do terénu půjdeme ve středu nebo ve čtvrtek, má pořád sněžit,“ uvedl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek.