Lidé pátrající po osudech svých předků mohou nově hledat i on-line v matrikách polních nemocnic. Knihy, které zpřístupnil Vojenský historický ústav ve spolupráci s Vojenským ústředním archivem, obsahují údaje o více než třiadvaceti tisících vojácích, kteří zemřeli právě v polních nemocnicích. Ministerstvo obrany to uvedlo na svém webu.
Historici zpřístupnili matriky polních nemocnic z první světové války, usnadní pátrání po padlých
Zveřejněné archiválie podle ministerstva vznikly ve Vídni od října 1923 do května 1924. Českoslovenští úředníci tehdy vyhledali a do šestnácti objemných svazků zapsali údaje o zemřelých, kteří patřili na území spravovaného nově vzniklým Československem.
Použili k tomu všechny dochované matriky polních nemocnic a jejich předchůdců. Celkem tak čerpali z matrik téměř tří stovek zařízení a shromáždili 23 149 úmrtních zápisů.
Vytvořili podle historiků jedinečný pramen, protože v současném vídeňském Válečném archivu se dochovaly matriky pouze třetiny polních nemocnic.
Hledat lze podle jména či roku úmrtí
Matriční knihy byly zdigitalizovány kolem roku 2007, nyní historici nabídli možnost, aby v nich mohli zájemci jednoduše vyhledávat. Badatelé tak mohou hledat jak podle jména, tak i třeba podle místa narození nebo roku, kdy dotyčný padnul.
Přístup k matričním knihám je možný přes digitální studovnu ministerstva obrany, která nabízí i další archiválie, jež se týkají obětí první světové války.