Greenpeace předvedli scénku, jak Američané vymývají Čechům mozky

Praha - Před úřadem vlády dnes ráno sehráli členové organizace Greenpeace scénku, která měla symbolizovat postoj české vlády k záměru vybudovat v Brdech radar protiraketové obrany Spojených států. Aktivisté předvedli scénku "vymývání mozků", ve které americký generál diktoval české vládě, jak má postupovat v informování veřejnosti. Členové Greenpeace v rolích ministrů pod diktátem amerického generála pečlivě umývali velké umělohmotné mozky přilepené k hlavám svých kolegů, kteří zastupovali veřejnost.

Před dveře, kterými do Strakovy akademie vstupují ministři, rozprostřeli aktivisté transparent „www.vrtetiradarem.cz“. Připomněli tak americký film Vrtěti psem o stylu vedení politických kampaní.

Půlhodinové akci přihlíželo zhruba šest policistů, organizátory happeningu legitimovali. Ministři přicházející na dnešní zasedání si představevní příliš nevšímali. Někteří z nich přijeli na zasedání zadním vchodem.

„Rozhodli jsme, že na jednostrannou vládní masáž musíme reagovat a nabídnout občanům informace, které nepřipomínají ódu na radar a obranu euroatlantické civilizace. Chceme se zabývat reálnými problémy, o kterých vláda, respektive najatá PR agentura mlčí,“ řekl novinářům vedoucí radarového projektu Greenpeace Martin Kloubek. Greenpeace dnešní scénkou představila zmíněnou webovou stránku, na které bude zveřejňovat základní informace o radaru.

Vláda o radaru vyjednává i přes nesouhlas většiny veřejnosti. Záměr vyvolává negativní reakce v Moskvě. Vyjednávání s USA o podmínkách stavby a fungování radaru vedou diplomaté i zástupci ministerstva obrany. Definitivní rozhodnutí, zda Praha na zapojení do protiraketového systému kývne, chce Washington znát příští rok. V nejbližších dnech má hlavní hygienik Michael Vít představit studii, která se bude zabývat zdravotními dopady případné stavby. Měla by vycházet z materiálu, který v srpnu představili zástupci ministerstva obrany. Rozšířena by měla být o nedávné expertní měření na Marshallových ostrovech, odkud chtějí Američané do ČR stanici přemístit. Závěry první studie zpochybnili odborníci z Vysokého učení technického v Brně. Podle odborníků nebyla vstupní data studie dostačující.

Radar by měl zaměřit nepřátelskou střelu a navést proti ní obrannou raketu z některé z vojenských základen. Základna s raketami by mohla být v Polsku. Základny mají sloužit k obraně proti útokům raket, jež mohou nést jaderné, chemické nebo biologické zbraně. Washington se obává, že rakety mohou přiletět zejména ze států, jako jsou Írán či Severní Korea.