Francouzská EDF se brání proti rozhodnutí českého antimonopolního úřadu

Francouzská společnost EDF podala rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který v závěru října zamítl její námitky proti průběhu tendru na stavbu jaderných bloků v Dukovanech. Francouzi protestují proti postupu zadavatele a výběru korejské firmy KHNP jako preferovaného uchazeče. Námitky vůči tendru podala také společnost Westinghouse, která se zatím ke svému dalšímu postupu nevyjádřila. Antimonopolní úřad potvrdil, že oba rozklady obdržel.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže obdržel od společností Électricité de France a Westinghouse Electric Company rozklady proti prvostupňovým rozhodnutím o veřejné zakázce na výstavbu nového jaderného zdroje, respektive zdrojů. Řízení o rozkladu zpravidla trvá do 60 dnů od předání spisu,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou EDF, dalšího uchazeče – Westinghouse – vyřadila ze soutěže už dříve.

EDF i Westinghouse podaly námitky proti výběru konkurenční firmy v soutěži v závěru srpna. V odvoláních zpochybňovaly oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii a transparentnost řízení. Francouzská firma konkrétně uváděla, že byla porušena nařízení o zahraničních subvencích, obě firmy také označily za nezákonný postup zadavatele, který podle nich mimo jiné nedodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele.

Antimonopolní úřad zhruba po dvou měsících rozhodl, že tendr byl v pořádku a námitky zamítl. Zatím ale nepravomocně, protože uchazeči mohou podat rozklad. Ještě předtím ÚOHS také zakázal uzavřít smlouvu s KHNP do doby, než úřad o věci rozhodne pravomocně.

EDF potvrdila, že rozklad v závěru minulého týdne podala. „Společnost EDF ve svém rozkladu žádá předsedu ÚOHS o přezkoumání stížnosti EDF, neboť nesouhlasí s rozhodnutím vydaným dne 30. října 2024,“ uvedla společnost.

Vláda v létě rozhodla, že chce v Dukovanech postavit dva nové jaderné bloky. První z nových reaktorů by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. Polostátní energetická společnost ČEZ nyní s Korejci jedná o smlouvě, kterou by měly strany podepsat do konce března 2025. Do budoucna stát počítá také s opcí na další dva reaktory v Temelíně.

Načítání...