Formální přeměnou hospody v klub nelze obejít EET, rozhodl soud

Účelovou přeměnou hospody v „soukromý klub“ se nelze vyhnout povinnostem souvisejícím s elektronickou evidencí tržeb. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost manželů, kteří provozovali venkovskou restauraci a po zavedení EET zařízení formálně provozovali jako klubovnu.

Podle soudu manželé obcházeli zákon. „Pokud by NSS za těchto okolností jejich postup akceptoval, popřel by tím smysl právní úpravy a připustil jednoduchou cestu, jak se zákonným povinnostem vyhnout,“ konstatoval předseda senátu Milan Podhrázký.

Kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím omezením je EET odložená do konce roku 2022. Podle expertů i opozice to znamená konec projektu. Soud se však zabýval situací v době, kdy evidovat a odesílat tržby bylo povinností hospodských. Také měli vystavovat účtenky.

Soudní senát předeslal, že vnímá různost názorů na zavedení EET a respektuje rozličné pohledy na smysluplnost tohoto institutu. Poukázal však na to, že právní úprava jednoznačně stanovuje konkrétní povinnosti a Ústavní soud ji v minulosti akceptoval. Proto je z hlediska „rozumného uspořádání společenských vztahů“ na místě žádat dodržování pravidel.

„Způsob, jakým se stěžovatelé v nynější věci pokusili vyhnout plnění povinností dle citované úpravy, je přitom natolik zjevným obcházením dané regulace, postavený navíc na čistě formálním zastření skutečného stavu, že v žádném případě nemůže požívat soudní ochrany,“ stojí v rozhodnutí.

Z hospody klub pro příznivce automoto

Celní úřad v roce 2018 každému z manželů uložil pokutu sto tisíc korun. Krátce před spuštěním EET provoz restaurace oficiálně ukončili. Na stejném místě začali provozovat klub pro příznivce automobilů a motocyklů. Tvrdili, že povinnosti podle zákona o EET se na ně nevztahují. Klub prý členům poskytuje občerstvení buď ze zásob, které si přinesou, nebo které jim sám zajistí. Hosté dostávali klubové karty.

Celníci dospěli k závěru, že manželé nadále poskytovali běžné stravovací služby. Provoz klubu prakticky odpovídal chodu restaurace. Manželé se starali o obsluhu, inkasování plateb, přebírali tržby od servírky, zajišťovali zásobování i zaměstnávání kuchaře. Klubovou kartu prý vydávali komukoliv, kdo projevil zájem a byl ochotný sdělit libovolné jméno či přezdívku a telefonní číslo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 1 hhodinou

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
12:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
15:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 3 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 7 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 8 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 14 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 23 hhodinami
Načítání...