Dvě firmy údajně obešly systém EET. Stát na daních podle policie připravily o 14 milionů

Zástupci dvou ostravských firem provozujících obchodní celostátní řetězec údajně obešli systém EET. Finanční správě podle policie posílali krácené tržby a stát tak na daních poškodili o 14 milionů korun. Ministerstvo financí k tomu uvedlo, že nešlo o prolomení celého systému EET, ale jen o úpravu pokladny.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

Jde zřejmě o první zjištěný případ tohoto typu v České republice, poznamenal náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita. Dotyční údajně upravili svůj pokladní systém softwarově tak, aby odesílal zkrácené tržby. Během roku takto nepřiznali 45 milionů korun, dodal náměstek.

Kriminalisté obvinili pět lidí a tři firmy. Všem hrozí až deset let vězení. Čtyři obvinění podle Wity figurovali ve vedení dvou firem, které v Česku provozují jeden obchodní řetězec. Po celé zemi mají desítky prodejen a zaměstnanců. Provozují i internetový obchod.

Tito lidé si podle policie najali počítačového experta, kterého pověřili, aby narušil pokladní systém odesílající informace o tržbách. Tomuto muži, který je pátým obviněným, se to podařilo.

„Jednalo se pouze o zásah do vlastního pokladního zařízení a veškeré systémy finanční správy jsou nadále naprosto bezpečné,“ poznamenal mluvčí minsiterstva Michal Žurovec.

Obvinění se přiznali

Úředníci plzeňského finančního úřadu ale na to při kontrole přišli. „Účtenka z kontrolního nákupu neseděla s tím, co nakonec dorazilo do systému EET,“ řekl ředitel Finančního úřadu Moravskoslezského kraje Bronislav Kadlubiec. Finanční správa proto podala na policii trestní oznámení. Při vyšetřování se podle Wity porušení zákona o EET podařilo prokázat.

Všichni obvinění při vyšetřování spolupracují a přiznali se. Podle Kadlubiece jsou ochotní zkrácenou daň doplatit. Kriminalista Martin Válek dodal, že při zásahu proti skupině policisté zajistili majetek v hodnotě okolo 20 milionů korun.