Digitální agentura v polovině dubna spustí mobilní verzi Portálu občana

Digitální a informační agentura (DIA) plánuje v polovině dubna spustit mobilní verzi Portálu občana. Ten zastřešuje elektronické služby státu a jeho internetovou podobu nyní využívá přes 1,2 milionu lidí. Svou datovou schránku má k portálu připojenou 432 tisíc uživatelů. Do konce roku agentura slibuje také spuštění digitální plné moci. Na středeční tiskové konferenci to uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).

Portál občana vznikl v roce 2018 pro elektronickou komunikaci občanů se státem, v minulém roce prošel změnou designu i uživatelského rozhraní. Nabízí přes 600 služeb. Mimo jiné umožňuje podání daňového přiznání, generování výpisů z rejstříku trestů, katastru nemovitostí nebo z bodového hodnocení řidiče. Mobilní aplikace nabídne podle ředitele DIA Martina Mesršmída všechny služby portálu, a navíc bude možné si nechat zasílat notifikace změn týkajících se uživatele přímo na mobil.

Na mobilních telefonech funguje od ledna letošního roku aplikace eDoklady, kterou si za první dva měsíce stáhlo téměř 332 tisíc lidí. EDoklady lidem slouží k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu prokazování směrem k úřadům, soukromým subjektům, ale i mezi sebou. Od 1. dubna aplikaci využívá policie v terénu, podle mluvčí policejního prezidenta Hany Rubášové využití elektronického dokladu „uspíší samotnou kontrolu“. Od poloviny roku se k ústředním orgánům a policii připojí všechny úřady a obce, matriky či policie jako celek. Od příštího roku budou uznávat eDoklady i banky nebo pošty či zdravotní pojišťovny.

Počet datových schránek se za poslední rok kvůli povinnému rozšíření na podnikající osoby a další subjekty zvýšil o 136 procent na 4,261 milionu. Z toho 900 tisíc schránek si dobrovolně zřídily fyzické osoby. Loni prošlo datovými schránkami 1,26 miliardy zpráv, což je meziročně o 13 procent více. Zhruba 400 tisíc uživatelů, kterým byla schránka povinně zřízena, ji však ještě neotevřelo.

Digitální a informační agentura, která 1. dubna oslavila rok svého fungování jako zastřešující organizace pro digitalizaci státu, letos mimo jiné podle Mesršmída čeká spuštění registru REZA pro zastupování na základě digitální plné moci. Zezačátku bude použitelný hlavně k převodům vozidel. „Prvním úřadem, který se bude napojovat na registr zastoupení, je ministerstvo dopravy a portál dopravy, kde by do konce roku měly být funkce, které budou těžit z tohoto registru,“ nastínil Mesršmíd. Agentura se také připravuje na zavedení evropské elektronické peněženky pro digitální prokazování občanů v rámci EU.

Stát také slibuje pokrok v digitalizaci zdravotnictví v podobě eŽádanky nebo elektronické propouštěcí zprávy. Jenomže jejich vývoj se zpožďuje. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) věří, že do konce příštího roku bude „ze systému jakéhokoliv zdravotnického zařízení informace proudit do jakéhokoliv jiného systému“. Nejvyšší kontrolní úřad ale vnímá digitalizaci zdravotnictví prozatím jako akci nákladnou a s chabými výsledky. Ve zprávě za období 2018 až 2022 hovořili kontroloři o utracených stamilionech a neplnění stanovených cílů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 20 mminutami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 50 mminutami

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 1 hhodinou

Zájem řídit vlak má stále víc žen

Strojvůdkyň v Česku stále přibývá. Aktuálně tuto profesi zastává 110 žen. Ještě před pěti lety to byla polovina. Celkový počet strojvedoucích ale klesá. Komplikací jsou odchody do důchodu, kterých bude v nejbližších letech výrazně víc. České dráhy už kvůli tomu školí stovky nových zájemců.
před 10 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci se integrovali, soudí většina Čechů. Pětina chce jejich odchod

Tři roky od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu si téměř čtvrtina Čechů myslí, že stát by měl dál přijímat uprchlíky a těm dosavadním neměnit podmínky pobytu. Vyplývá to z průzkumu pro Českou televizi. Na druhé straně více než pětina lidí si přeje, aby Ukrajinci Česko opustili. Podle většiny dotázaných se přitom běženci zvládli začlenit do společnosti.
před 12 hhodinami

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
před 17 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
před 20 hhodinami

Hazardním hráčům pomáhá „tlačítko paniky“

Podle dat ministerstva financí využilo od loňského července tlačítko paniky (panic button) bezmála padesát tisíc hráčů hazardních her. Jejich provozovatelé musí tuto možnost nabízet od července loňského roku. Hráč si použitím tlačítka na dva dny zablokuje přístup k hazardu. Podle adiktologa Viktora Mravčíka jde o důležité vylepšení v boji se závislostmi na hazardu.
před 22 hhodinami
Načítání...