Devět referend ve stínu voleb: Temelín odmítl sportovní halu, Trubín zůstane samostatný

Souběžně s komunálními volbami se uskutečnila v devíti obcích a městech místní referenda. Lidé v nich vesměs hlasovali proti záměrům, kterých se týkala. V Trubíně místní obyvatelé odmítli připojení své obce k nedalekému Královu Dvoru. V Temelíně pak odmítli stavbu sportovní haly, „ne“ je i odpověď na otázku, zda může u Velkého Beranova vzniknout logistické centrum. Na několika místech včetně Liberce pak nepřišlo tolik voličů, aby bylo referendum platné.

Šest z devíti místních referend, která současně s volbami proběhla, je platných, výsledky tří kvůli nízké účasti neplatí. Mezi platnými je to, které se konalo v Trubíně na Berounsku. Do hlasování se zapojilo 259 lidí z celkového počtu 350 oprávněných voličů (74 procent), tři hlasy byly neplatné a 182 (71 procent) bylo proti připojení ke Královu Dvoru.

Podle navrhovatelů by připojení malé obce k devítitisícovému Královu Dvoru bylo výhodné hlavně z finančního hlediska. „Trubín má velmi malý rozpočet a vzhledem k vysokým splátkám úvěrů zbývá malý prostor pro investice do infrastruktury,“ argumentoval člen přípravného výboru referenda Tomáš Dočkal. Připustil však, že ze záměru nic nebude. „Respektujeme výsledek demokratického hlasování,“ ujistil.

Ve Velkém Beranově na Vysočině nařídil hlasování soud poté, co obecní zastupitelstvo odmítlo návrh přípravného výboru referenda, který předložil petici s 359 podpisy. K hlasování přišlo 64 procent z 1044 voličů a 62,5 procenta z nich vyzvalo zastupitelstvo, aby učinilo všechny možné kroky k tomu, aby zabránilo stavbě logistického areálu společnosti Penny Market.

Temelínští voliči potom odmítli stavbu sportovního areálu se zimním stadionem a ubytováním za 140 milionů korun. Přišlo necelých 40 procent voličů a 58 procent hlasovalo proti záměru. Starosta jihočeské obce Josef Váca poznamenal, že není jisté, jaký bude další vývoj projektu. „Referendum bylo stejně závazné pro současné zastupitelstvo, kterému však po volbách končí mandát. Uvidíme, jak se k celé záležitosti postaví nově zvolení zastupitelé,“ uvedl.

Tématem referenda v Novém Městě nad Metují byla trasa obchvatu. Ředitelství silnic a dálnic počítá s tím, že výhledově odvede dopravu z centra, přeložka by měla vést kolem nádraží. Podle organizátorů referenda by ale taková stavba fakticky rozdělila Nové Město na dvě části. Prosazují tzv. jižní obchvat v trase, který by v lokalitě Vladivostok odbočil na západ a směřoval přes Osmu až k Nahořanům. Jižní obchvat podpořilo 61 procent hlasujících při 44procentní účasti.

Obchvat je však státní investice, občané tak mohli pouze zavázat své zastupitelstvo, aby se snažilo s ŘSD vyjednat změnu trasy. Starosta Petr Hable je však přesvědčen, že bude mít v ruce silnou kartu. „Těžko budou moci prosazovat něco, co město nechce,“ míní.

Hronově na Náchodsku byly v referendu tři otázky, na které přišlo odpovědět 44 procent oprávněných voličů. Prodej dvou domů a přístavbu Jiráskova divadla, kam by se přestěhoval městský úřad, odmítli.

Starostka Hana Nedvědová ovšem dala najevo rozladění zejména z výsledku hlasování o nové radnici. „Město Hronov má na nový úřad vypracovanou projektovou dokumentaci, takže si ji uloží do šuplete. Zbytečně tak vyhodilo dva miliony korun,“ řekla s tím, že městský úřad zůstane v budovách, kde je teď.

Jednoznačně pak vyznělo referendum o logistickém centru ve středočeských Zdibech. Při padesátiprocentní účasti vzkázali téměř všichni voliči (98 procent z nich), že stavbu nechtějí a zavázali zastupitelstvo, aby se jí snažilo zabránit.

Tři referenda jsou bez výsledku, přišlo málo lidí

Referendum se konalo také v brněnském Novém Lískovci. Lidé se měli vyjádřit k plánované bytové výstavbě na Kamenném vrchu. Referenda se však zúčastnilo 32,5 procenta voličů. Aby bylo hlasování platné, byla by potřeba alespoň 35procentní účast. Podle starostky Nového Lískovce Jany Drápalové ale byla velká většina těch, kdo přišli (83 procent) proti výstavbě.

„Vysoký počet lidí proti výstavbě dává Brnu jasný signál, že se nepodařilo přesvědčit lidi, že jim nová výstavba nezhorší jejich životní podmínky,“ míní starostka.

Podobně jako v brněnské městské části skončilo i hlasování v Poděbradech. Lidé odpovídali na čtyři otázky, které se týkaly výstavby nového bazénu. Referendum však přilákalo pouze 21 procent voličů. Bez platného výsledku je i liberecké referendum, kde lidé měli odpovědět na pět otázek týkajících se městských investic, ale i možného zavedení MHD zdarma pro děti a seniory. Využilo toho ale jen necelých 15 procent voličů.

Referenda jsou platná tehdy, když k nim přijde alespoň 35 procent oprávněných voličů. V případě, že je hlasování platné, ale účast je přesto poměrně nízká nebo výsledek není příliš přesvědčivý, může se stát, že není pro zastupitelstvo závazný. Závazná je ta volba, ke které se přihlásí většina hlasujících, ti však zároveň musí představovat alespoň čtvrtinu všech oprávněných voličů. Například při 40procentní účasti u referenda je potřeba, aby pro některou odpověď hlasovalo alespoň 62,5 procenta účastníků plebiscitu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 35 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 9 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 13 hhodinami
Načítání...