Covid-19 tady s námi bude velmi dlouho, možná navždy, říká Prymula

8 minut
Epidemiolog Roman Prymula o covidu-19
Zdroj: ČT24

„Bude tady s námi velmi dlouho, pokud ne už navždy,“ řekl v pátek ve vysílání ČT24 o onemocnění covid-19 epidemiolog Roman Prymula. Věří ale, že nezmutuje do podoby „mnohem dramatičtějšího klinického průběhu“. V Česku podle něj dochází v posledních týdnech ke značnému poklesu nových případů. „Počet úmrtí denně je kolem jednoho, maximálně dvou, což znamená, že data jsou výrazně nižší, než byla před nějakými pěti nebo šesti týdny,“ konstatoval Prymula. V neděli uběhne přesně pět let od nahlášení prvního případu nákazy člověka novou formou koronaviru.

V Česku se aktuálně denně potvrzuje zhruba 200 až 300 případů onemocnění covidem-19. „Když se díváme na ta čísla, tak v podstatě několik týdnů dochází k poměrně značnému poklesu a z vrcholu, kdy tady v jednom dni bylo přes dva tisíce případů, tak jsme se dostali na současnou situaci. Epidemie tady ještě je, ale v naprosto minimálním měřítku ve srovnání s původními počty,“ sdělil epidemiolog.

Čísla potvrzených případů ale podle něho vyjadřují jen špičku ledovce. „Ani zdaleka netestujeme tak masivně jako na počátku, a když se podíváme na zátěž nemocnic, tak ta se pohybuje kolem zhruba sta případů, které jsou hospitalizovány,“ vysvětlil.

Virus se podle Prymuly neustále vyvíjí a stále vznikají nové varianty. „Virus se chová ze svého hlediska velmi logicky, chce se velmi intenzivně šířit,“ zmínil. „Naštěstí nezpůsobuje závažnější onemocnění, naopak je mírně lehčí. Ale to neznamená, že se tady nemohou vyskytovat případy, u nichž je průběh výrazně těžší,“ dodal. Spoléhat na imunitu podle epidemiologa nelze, protože po očkování i prodělání nemoci zhruba po šesti měsících klesá.

Prymula také zmínil, že nelze vyloučit možnost, že se virus znovu „rozjede“ do větší vlny. „Koronavirus obecně nás ve 21. století poměrně překvapuje,“ řekl a připomněl epidemie SARS a MERS. „Pokud hovoříme o covidu jako takovém, tak ten tady na rozdíl od těch předcházejících dvou epidemií zůstává. Bude tady s námi velmi dlouho, pokud ne už navždy,“ konstatoval.

Seniorům a rizikovým osobám Prymula doporučil očkování

Očkování proti covidu bude podle Prymuly na podobné úrovni jako v případě chřipky. „Je vidět, že proočkovanost v tuto chvíli dramaticky poklesla, protože to onemocnění už není bráno jako něco raritního, co přichází zcela nečekaně. To znamená, že řada lidí už se proti němu neočkuje,“ sdělil.

Seniorům a rizikovým osobám by ale vakcinaci nadále velmi důrazně doporučil. „Nemusíme se očkovat každých šest měsíců, ale před těmi vlnami, to znamená dejme tomu jednou ročně, je to u těch nejrizikovějších naprosto namístě,“ podotkl.

Vyjádřil se také k problematice dlouhodobého covidu, kdy u některých nakažených příznaky přetrvávají velmi dlouho po prodělání nemoci. „Čísla jsou velmi diskutována, jsou názory, že je to třeba více než deset procent (lidí, kteří nemoc prodělali), ale já bych v tomto byl umírněnější. Jsou poměrně validní velké studie, které ukazují, že dlouhý covid se vyskytuje někde kolem 1,7 procenta. Ale samozřejmě záleží, jaké příznaky do toho zahrneme, protože dlouhý covid není úplně dobře definován,“ míní.

„To, co nám asi nejvíce vadí, je takzvaná mozková mlha, kdy se dostáváme do situace, kdy si nevybavujeme veškerá slova, která bychom chtěli. Problém je také třeba s dlouhodobou ztrátou chuti a čichu,“ popsal některé symptomy epidemiolog. V řadě případů podle něho příznaky postupně ustoupí. Někdy se to ale nestane a může dojít k tomu, že symptom zůstává možná trvale, uzavřel Prymula.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

SPD zpochybnilo Pavlovo hodnocení hradní schůzky. O EU a NATO se prý nemluvilo

Hnutí SPD v pátek zpochybnilo vyjádření prezidenta Petra Pavla, podle něhož na čtvrtečním jednání s lídry parlamentních stran o bezpečnosti panovala shoda na tom, že členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Na jednání na Hradě se zástupci SPD nepadlo nic o souhlasu hnutí s členstvím v Evropské unii a NATO, tvrdí předseda SPD Tomio Okamura.
před 30 mminutami

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hokejový šampionát může svádět k sázení. S hazardem jsou ale spojena rizika

Mistrovství světa v ledním hokeji je v plném proudu. Turnaj není v Česku oblíbený jen mezi sportovními fanoušky, ale také mezi sázkaři. V loňském roce sázky na hokejový šampionát činily více než 2,9 miliardy korun. Kurzové sázení je ovšem hazardní hrou, která může skrývat značná rizika. Pomoci jim předejít může třeba Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách.
před 1 hhodinou

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 5 hhodinami

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 6 hhodinami

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 7 hhodinami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 14 hhodinami
Načítání...