Chřipková epidemie v Česku se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) pravděpodobně nachází na vrcholu. Proti předcházejícímu týdnu nemocnost v tom minulém poklesla o 1,4 procenta na 2219 nemocných na sto tisíc obyvatel, informoval v pondělí SZÚ. Nemocných ubývá mezi dětmi a mladými dospělými, ve starších věkových skupinách jejich počet stále mírně roste.
Chřipková epidemie je nejspíš na vrcholu
„Byť ve výskytu akutních respiračních infekcí došlo k mírnému poklesu, je nutné si uvědomit, že probíhající jarní prázdniny mohou čísla zkreslit,“ upozornila hlavní hygienička Barbora Macková. Nemocnost se podle SZÚ v šesti regionech ještě zvyšuje, nejvíc v Ústeckém kraji a na Vysočině, ale také v Karlovarském, Libereckém, Olomouckém a Zlínském kraji.
„Zhruba v polovině krajů se počty nemocných stále ještě zvyšují, v druhé polovině regionů již začíná nemocnost klesat. Čili je vysoce pravděpodobné až prakticky jisté, že ten minulý týden byl přesně vrchol nemocnosti a nyní by se počty nemocných v dalších obdobích již pomalu měly začít snižovat,“ uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.
Podle Kynčla je letošní chřipková sezona silnější, nejde ale o žádný výkyv. Úrovně epidemie dosahuje toto onemocnění pravidelně jednou za čtyři až pět let, ujasnil.
Ve vzorcích, které laboratoře SZÚ vyšetřují, se nejčastěji vyskytují viry chřipky A a B. I u nich se nemocnost od předchozího týdne mírně snížila, stejně jako výskyt covidu-19. Od podzimu podle SZÚ 235 lidí skončilo s chřipkou v nemocnici na jednotkách intenzivní péče, čtyřiapadesát z nich zemřelo. S covidem je v současné době podle dat ministerstva zdravotnictví hospitalizováno 23 osob, na jednotce intenzivní péče leží aktuálně jeden pacient. V souvislosti s covidem zemřelo od září loňského roku 294 lidí.
Prevencí vážného průběhu těchto infekčních onemocnění je podle odborníků očkování. Vakcínu proti chřipce si nechalo od podzimu aplikovat 730 tisíc lidí, proti covidu to bylo 300 tisíc. Očkováno proti chřipce je tak v této sezoně necelých sedm procent populace, mezi seniory to bývá dlouhodobě zhruba pětina. Evropský průměr je přitom 48 procent.
Expert: Jarní prázdniny nemocnost snižují, ale i prodlužují
Podle epidemiologa Jana Kynčla ze SZÚ jarní prázdniny v daných věkových skupinách nemocnost mírně snižují, ale současně vše prodlužují. „Klasické jarní prázdniny epidemii pouze rozmělní,“ prohlásil ve vysílání ČT24.
„Z hlediska závažnosti odchylky nesledujeme,“ sdělil k epidemii dále Kynčl. Atypická je podle něj pouze cirkulace chřipky typu A současně s typem B. „Každý rok jsou to spíš po sobě jdoucí vlny, v tom letošním se překrývají,“ popsal epidemiolog.
Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka očekává, že počet případů začne pomalu klesat za týden až dva. „Snad by na konci února či počátkem března mělo být lépe,“ dodal. Současná situace podle něj nijak nevybočuje z normálu. „Je to něco, co vidíme běžně. Ale je škoda, že se česká populace víc neočkuje, protože by se tomu dalo předcházet,“ podotkl.
Praktický lékař pro děti a dorost Libor Válek s ohledem na jarní prázdniny připomíná, že dítě, které bylo nemocné, musí projít rekonvalescencí, než se zapojí do různých aktivit. „Ta by měla být dva tři dny poté, co se dítěti udělá dobře,“ ujasnil lékař. Pokud se rodina v tomto období chystá na dovolenou, měla by s sebou zabalit léky proti teplotě a roušku, radí.
Vyšetření na chřipku ne vždy lékaři podle Libora Válka provádí a podobnými příznaky se mohou vyznačovat i jiné nemoci. Jako příklad uvedl třeba meningitidu. „Dítě může zvracet a trápí jej bolesti hlavy. (…) Vždy je potřeba pomyslet na to, aby to nebyla jiná nemoc,“ podotkl.