Chovatelů exotických zvířat přibývá, řada ale nedodržuje podmínky

Události v regionech | Události v regionech | 415 (zdroj: ČT24)

Někteří majitelé exotických zvířat nedodržují pravidla pro jejich chov. Obyvatele Karlových Varů nedávno například vyděsili na stromě v centru města dva hroznýši. Plazi často svým majitelům utečou a pak s jejich odchytem musí pomáhat městská policie. Nebezpečné je i svévolné vypouštění méně nebezpečných zvířat do volné přírody. Mohou se stát invazivním druhem a začít ničit původní faunu.

Dva hroznýše venčil nedávno jejich majitel v centru Karlových Varů. Žena, která šla kolem, hady obtočené na stromě vyfotila a zavolala strážníky. Ti už ale majitele s plazy, kterým chtěl zřejmě zpříjemnit teplé odpoledne, nenašli. Není to ojedinělý případ. V Plzni muž s omotaným hadem kolem krku cestoval městskou hromadnou dopravou. „Chyběl mu vhodný přepravní box a vyděsil ostatní spolucestující,“ poznamenala mluvčí Městské policie Plzeň Tereza Stuchlíková.

Exotické překvapení čekalo před dvěma lety na pracovníky technických služeb v Hluboké u Kdyně na Domažlicku. Tehdy někdo krajtu královskou hodil do popelnice. Plazi často svým majitelům také utečou. „Máme speciální hák, abychom mohli bezpečně odchytit hada, aby nám neublížil,“ popsal vedoucí Útulku pro zvířata v nouzi Plzeň Petr Kokoška. Hadi zvyklí na tropické teploty málokdy zmizí daleko.

Lidé chovají hady, pavouky i opice

Lidí, kteří chtějí chovat například kudlanky, pavouky, ještěry, hady, papoušky nebo poloopice podle ředitelky Nadace na ochranu zvířat Evy Marlene Hodek v Česku přibývá. Upozorňuje ale na to, že chovatelé často nemají pro chov dostatečné dovednosti. „Zvířata pak trpí, zvláště ta terarijní. Mají nevyhovující prostory, osvětlení i stravu,“ řekla.

Chov zvířat vyžadujících zvláštní péči má specifické podmínky, musí ho schvalovat veterinární správa. Aby zvíře týráno nebylo, musí mu chovatel vytvořit vhodné podmínky a dbát na jeho životní pohodu. Veterinární správa podle zákona musí alespoň jednou do roka dodržování podmínek chovu zkontrolovat. Loni udělala téměř šest set kontrol, ve čtyřiceti případech zjistila závady.

Vypouštění invazních druhů je nebezpečné

Nebezpečné je i vypuštění nepůvodního, tedy invazního druhu zvířete do české přírody. Plzeňští strážníci tak nedávno odchytili želvu nádhernou. Invazních druhů v Česku žije celá řada. „U nás jsou velmi známé nutrie, které žijí i v příměstských oblastech nebo přímo ve městech. Nebo norek americký, který utekl z chovu na kožešinu,“ řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny Plzeň.

Invazní raci decimují populaci raka říčního. „Jsou nositeli nebezpečného onemocnění, račího moru, vůči němuž jsou imunní. A přenášejí toto onemocnění na naše druhy raků,“ vysvětlil rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Pavel Kozák. Podle ochránců přírody se mnoho invazních živočichů nesmí v Česku ani chovat. Například právě želva nádherná. Zakazuje to zákon o ochraně přírody a krajiny.