Česko zúží evropský seznam bezpečných zemí mimo EU

Česko zúží evropský seznam bezpečných zemí mimo EU (zdroj: ČT24)

Česko pro své účely zúží seznam bezpečných zemí pro cestování, který by měli v pondělí potvrdit politici Evropské unie. Vybere z něj zhruba desítku mimounijních států, bude přitom zohledňovat i to, zda se tyto země otevírají pro české občany, uvedli představitelé ministerstva zahraničí. Na unijním seznamu by se podle nich mělo objevit zhruba 15 států, platit by měl od středy. Za prioritu považuje česká diplomacie zejména volné cestování do zemí západního Balkánu.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zdůraznil, že Česko usilovalo o společný postup EU při uvolňování cestování vůči třetím zemím, aby se situace pro české turisty dál nekomplikovala.

„Z praktických důvodů jsme na tom trvali proto, aby pro českého cestovatele, který poletí do Tuniska, do některého ze států Asie nebo výhledově i do Turecka či jinam platila stejná pravidla, ať už letí z Prahy, Vídně nebo Berlína,“ řekl.

Podle náměstka ministra zahraničí Martina Smolka se představitelé EU dohodli na předběžném seznamu 19 bezpečných zemí pro cestování, jeho konečnou podobu by měli schválit v pondělí večer. Členské státy budou moct tento seznam pro své účely dál zúžit a Česko se to chystá udělat.

„Máme základní klíč, kterým je reciprocita. Jestli se stát chová vůči českým občanům stejně, jestli nás vpustí na své území, případně za jakých podmínek,“ řekl Smolek. Dalším faktorem bude relevance dané země z pohledu vzájemného turismu nebo možnosti české diplomacie poskytovat v zemi konzulární pomoc.

„Pro nás byla priorita, abychom pokud možno otevřeli pravidla pro země západního Balkánu,“ uvedl Petříček. Podle něj na seznamu budou i některé asijské země nebo Austrálie či Nový Zéland. Přesnou podobu seznamu ale nechtěli představitelé ministerstva zahraničí komentovat, dokud ho EU neschválí.

„Západní Balkán, to jsou významné turistické destinace, stejně jako Turecko, Egypt a Tunisko,“ uvedla ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tereza Picková.

„Z těch zemí, které jsou záležitostí leteckého spojení, byl za nás požadavek na země jako Egypt, Tunisko nebo Turecko. Ještě není v tuto chvíli jistota, jestli jsou na tomto seznamu, ale zatím jsme předpokládali, že by bylo možné třeba od konce července do těchto destinací i tu letní turistickou sezonu ještě realizovat,“ dodala Picková.

Cestování ze třetích zemí do EU je nyní omezeno kvůli pandemii koronaviru. Češi do některých těchto států vyjet mohou, pokud to pravidla dané země umožní, při návratu ale musejí předkládat negativní test na covid-19 nebo nastoupit do karantény. Takový režim platí například pro Srbsko.

Cesty z Británie budou bez omezení, snazší bude návrat z Portugalska

Při cestách z Británie do Česka přestanou od úterý platit veškerá omezení. Totéž platí pro Slezské vojvodství v Polsku, ministerstvo zdravotnictví oba regiony zařadilo mezi státy s nízkým rizikem nákazy koronavirem. Portugalsko se na základě pondělní aktualizace takzvaného semaforu přesunulo z vysoce rizikové do středně rizikové kategorie, takže Češi už při návratu z této země nebudou muset předkládat negativní test na covid-19.

V kategorii vysoce rizikových států zůstává ze zemí Evropské unie pouze Švédsko. Pro jeho občany ale od středy odpadne povinnost dokládat důvod cesty do Česka, řekl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Dosud mohli švédští občané přicestovat pouze kvůli práci, rodině, ze zdravotních důvodů nebo v naléhavých mimořádných situacích. Vstup za účelem turistiky možný nebyl. Od středy by se měl režim změnit a Švédové by do Česka mohli přijíždět i bez udání důvodu, nadále by ale museli dokládat negativní test na covid-19. Uvolnění podle náměstka souvisí se změnou cestovního režimu na vnějších hranicích EU, která má nastat ve středu.

Při cestování ze zemí s nízkým rizikem nákazy neplatí pro Čechy ani pro cizince při vstupu do Česka žádná omezení. Při cestě ze země se středním rizikem musí mít test na koronavirus pouze cizinci. Při příjezdu ze zemí s vysokým rizikem musí negativní test doložit cizinci i Češi, nebo podstoupit dvoutýdenní karanténu.