Česko zatím zůstane z pohledu Němců bezpečnou zemí, oznámil velvyslanec Kafka

Německo zatím nezařadí Českou republiku na svůj seznam vysoce rizikových oblastí. Oznámil to český velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka. Že se německé úřady k takovému kroku chystají, varoval na počátku týdne ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Znamenalo by to, že lidé, kteří nejsou proti covidu-19 očkováni ani nemoc neprodělali, by museli po příjezdu do Německa nejméně na pět dní do karantény.

V příštím týdnu se pro cestující z České republiky nezmění nic na tom, že když se vydají do Německa, musí s sebou mít potvrzení o dokončeném očkování proti covidu-19, prodělané nemoci nebo o negativním testu. Na seznam vysoce rizikových oblastí, který německé úřady aktualizují vždy v pátek s účinností od neděle, se zatím Česko nedostane.

„Dnes (ve čtvrtek) jsme hovořili s německou stranou a mohu potvrdit, že v pátek k zařazení ČR mezi vysoce rizikové oblasti dojít nemá. Samo sebou se situace v Německu i v Česku vyvíjí, a tak je třeba být raději na všechno dopředu připraven,“ řekl velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka.

Na seznam vysoce rizikových oblastí zařazuje Německo státy, kde sedmidenní incidence výrazně přesahuje stovku. Zároveň hodnotí i rychlost šíření infekce, rozsah testování, pozitivitu testů či obsazenost nemocnic. V Česku je nyní již přes čtyři sta nakažených na sto tisíc obyvatel za sedm dní, v nemocnicích je přes dva tisíce covidových pacientů.

Lidé z oblastí, které Německo považuje za vysoce rizikové, musí před cestou do země vyplnit registrační formulář. Kdo k němu přiloží osvědčení o vakcinaci či prodělaném covidu, nemusí již plnit další povinnosti. Cestující, kteří nejsou očkovaní ani po nemoci, však musí po příjezdu do Německa nejméně na pět dnů do karantény, potom mohou podstoupit PCR test, a je-li negativní, karanténa končí. Bez testu končí až po dvou týdnech.

Děti do dvanácti let, které se nemohou očkovat, musí do karantény také, a to na pět dní. Karanténě se však vyhnou například lidé v tranzitu, povoleny jsou i návštěvy Německa kratší než 24 hodin. Registrovat se ani podstoupit karanténu nemusí pendleři, případně žáci a studenti dojíždějící přes hranice.

O zapsání na seznam společně rozhodují německá ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví, správcem seznamu je pak Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro potírání infekcí. Kromě zemí, které nejsou na rizikovém seznamu a těch na seznamu oblastí s vysokým rizikem nákazy, má Německo i seznam státu s výskytem mutací. Na něm bylo letos na jaře i Česko. Lidé, kteří z takové země přicestují, musí bez výjimky do dvoutýdenní karantény, nepomáhá ani očkování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Meteorologové varují před námrazou

Podle varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se v noci na úterý a v úterý bude tvořit námraza. Výstraha na náledí platí od pondělního večera do úterního rána pro celou zemi. Počasí se na začátku nového roku podle ČHMÚ v Česku výrazně změní. Ve čtvrtek 2. ledna dorazí studená fronta, která ukončí inverzi panující v zemi několik posledních dní.
08:05Aktualizovánopřed 31 mminutami

V Česku za tři čtvrtletí ubylo obyvatel, nepomohla ani migrace

Počet obyvatel Česka za letošní první tři čtvrtletí klesl o 3300 na 10,897 milionu. Počet zemřelých rekordně převažoval nad narozenými, úbytek obyvatel zmírňovala migrace ze zahraničí. Oproti prvním třem čtvrtletím loňska se letos narodilo výrazně méně dětí, počet úmrtí přitom v podstatě stagnoval. Snížil se počet sňatků, přibylo naopak rozvodů, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 42 mminutami

Na Mostecku řeší, co s obřím rypadlem

Vedení Ústeckého kraje se rozhoduje, jestli koupí obří rypadlo v hnědouhelném dole na Mostecku. Vzniklo jako prototyp a zůstalo jediným svého druhu. Mohla by z něj být turistická atrakce. Stojí ale v místě, kde časem vznikne jezero. Posunout ho na budoucí břeh by přitom stálo více než stroj samotný.
před 3 hhodinami

Města čím dál častěji omezují odpalování pyrotechniky

Silvestrovské oslavy jsou pro mnoho lidí spojeny i s odpalováním pyrotechniky. Města a obce však čím dál častěji přistupují k jejímu zákazu nebo omezení v určitých lokalitách. Nově se třeba zákaz bude týkat částí Olomouce. Přísnější a jednotná pravidla chce zavést i vláda novelou zákona.
před 5 hhodinami

Automobilky očekávají složitý rok

Nadcházející rok bude výzvou pro automobilový průmysl, který je důležitou součástí tuzemské ekonomiky. Některé společnosti v rozhovorech pro Českou televizi připouštějí, že vyrobí méně vozů než letos, nebo že jejich produkce bude stagnovat.
před 6 hhodinami

Přibývající výdejní boxy vyvolávají diskuze o jejich umístění i vzhledu

S rostoucím počtem výdejních boxů si začínají lidé víc všímat toho, kde všude stojí a jak vypadají. Na sociálních sítích se diskutuje třeba o boxu, který vyčnívá před bytovým domem v Brně, nebo o tom, který stojí před historickou budovou sokolovny v Bílovicích nad Svitavou.
před 15 hhodinami

Nadešlo období slev. Hlídejte si cenovky, nabádá policie

S koncem vánočního období jsou spojené všemožné slevy v obchodech. K opatrnosti při nákupech ale nabádá třeba policie nebo ministerstvo průmyslu a obchodu. Označení slev totiž podléhá přísným pravidlům, na jejichž dodržování dohlíží inspektoři. Jenom v prvním čtvrtletí tohoto roku inspekce zjistila v souvislosti se slevami porušení předpisů téměř u čtyřiceti procent kontrolovaných prodejců. Povánoční výprodeje na některé druhy zboží nabídne asi 85 procent e-shopů a zhruba 70 procent kamenných prodejen.
včera v 10:30

Zaměstnanci si po dohodě sami rozvrhnou pracovní dobu

Nový rok přinese několik změn pro zaměstnance. Od ledna si například budou moct sami rozvrhovat pracovní dobu, pokud se na tom dohodnou se zaměstnavatelem. Další úpravy pracovních předpisů chce ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) prosadit nejpozději do poloviny příštího roku. Odbory i opozice u připravovaných změn kritizují možné prodloužení zkušebních lhůt pro nové zaměstnance.
včera v 06:00
Načítání...