Česko se připravuje na dodávky samohybných houfnic Caesar vyráběných ve Francii za více než deset miliard korun. Praha jich zakoupila 62, což je o deset více oproti původnímu sjednanému počtu, a zatím je nedostala. Právě kvůli navýšení počtu houfnic došlo podle Francie ke změně harmonogramu a Česko by je mělo obdržet v březnu 2025. Houfnice Caesar využívá také například Ukrajina v boji proti ruské agresi.
Česko obdrží samohybné houfnice Caesar zřejmě v březnu
„První dva prototypy dodáme České republice na jaře příštího roku tak, aby mohly v létě projít kontrolní zkouškou,“ uvedl ředitel komunikace zbrojní společnosti KNDS Gabriel Massoni.
Samohybná houfnice, která nahradí starší systém Dana, dokáže vystřelit šest střel ráže 155 milimetrů za minutu. „Kanón je velice přesný, na vzdálenost 39 kilometrů dokáže zasáhnout území, které je menší než polovina fotbalového hřiště,“ popsal zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd.
Její výhoda však spočívá především v tom, že se jedná o mobilní zařízení. „Čtyřicet vteřin po vystřelení samohybná houfnice zmizí z dosahu, je tedy těžké ji zpětně zasáhnout,“ vysvětlil Šmíd.
Ochrana před útokem dronů
Tato vojenská technika se využívá také na Ukrajině, od začátku plnohodnotné ruské agrese byly z padesáti houfnic protivníkem zasaženy pouze dvě. „Je vidět, že skutečně funguje a že jde o zbraň, která ruským jednotkám dělá mimořádné potíže,“ poznamenal Šmíd.
Nyní společnost Nexter Systems, která houfnice vyrábí, připravuje jejich ochranu před útokem dronů. „Vytvářejí jakési nafukovací protekční zařízení, které v momentě, kdy je dělo nejcitlivější, tedy v momentě samotného nabíjení, kdy na něj může dron zaútočit, trefí (dron) nafukovací zařízení, a tím pádem ochrání samotnou houfnici,“ popsal Šmíd.
Na výrobě spolupracují ze čtyřiceti procent také české firmy, například podvozek houfnice Caesar vyrábí závod Tatra. „Už Dánové si objednali samohybné houfnice, kde je podvozek Tatra, a všechny houfnice, které budou dodány do Česka, mají také podvozek z tohoto závodu,“ informoval Šmíd.
Továrna kvůli ruské invazi zrychlila výrobu
Velká část zbraňového systému včetně hlavní se vyrábí nedaleko města Bourges vzdáleného tři hodiny od Paříže. Pracuje tam sedm set lidí, při zahájení ruské invaze na Ukrajinu za měsíc vyrobili dvě houfnice, nyní je to třikrát tolik. Nejsložitější je výroba hlavní, které používají nejen houfnice, ale v různé ráži i stíhačky Rafale, vrtulníky Tigre nebo tanky Le Clerc.
„Hlaveň dnes dokážeme vyprodukovat za šest nebo pět a půl měsíce. Její výrobu jsme dokázali výrazně zrychlit z původních deseti měsíců. A můžeme být i rychlejší,“ sdělil ředitel výroby kanónů Stéphane F.
Kvůli válce na Ukrajině se v továrně pracuje čtyřiadvacet hodin denně, v sobotu chodí dokonce pomáhat dobrovolníci. V lednu letošního roku francouzský ministr obrany oznámil, že za tento rok by mělo být pro Ukrajinu vyrobeno asi osm desítek samohybných houfnic Caesar. Podle Šmída to tak teoreticky může mít vliv na zpoždění dodávek do Česka.