Česko je v žebříčku dostupnosti antikoncepce v Evropě šestatřicáté ze 47 zemí

Česko získalo 51,7 bodu ze 100 za přístup k moderní antikoncepci. Vyplývá to z Antikoncepčního atlasu Evropy 2025, který už poosmé zpracovávalo Evropské parlamentní fórum pro sexuální a reprodukční práva (EPF). Se získanými body se Česko umístilo šestatřicáté ze 47 hodnocených zemí Evropy. Atlas Česko hodnotí nízko především kvůli absenci hrazené hormonální antikoncepce z veřejného pojištění. Nejvíce bodů získaly Francie a Lucembursko, poslední skončilo Polsko.

„Fakt, že Česká republika nehradí antikoncepci z veřejného zdravotního pojištění, je hlavním důvodem, proč si v atlasu stojí, jak si stojí,“ vysvětluje gynekolog a člen externí skupiny Antikoncepčního atlasu Evropy Jan Greguš. Evropské parlamentní fórum pro sexuální a reprodukční práva představilo atlas v europarlamentu 20. února.

„Nelichotivé umístění ČR v žebříčku hodnocení dostupnosti antikoncepce lze vysvětlit vysokým hodnocením skutečnosti úhrady antikoncepčních metod ze solidárního pojištění, buď všeobecně, nebo vybraným skupinám populace,“ komentuje gynekolog a šéfredaktor časopisu Gynekologie a porodnictví Petr Křepelka.

Kritéria hodnocení

V České republice zdravotní pojišťovny obecně nehradí náklady na hormonální antikoncepci z veřejného zdravotního pojištění. Některé nabízejí pouze příspěvky na antikoncepci v rámci svých preventivních programů nebo bonusových systémů. Dříve příspěvky nabízela i Všeobecná zdravotní pojišťovna, podle tiskové mluvčí Jany Sixtové už ale tyto služby dlouhodobě neposkytuje.

„Aby EPF k tomuto přihlédlo, muselo by se jednat o všechny nebo většinu pojišťoven, které na antikoncepci přispívají,“ vysvětluje Greguš.

Plošné hrazení hormonální antikoncepce národním zdravotním systémem funguje ve dvaceti dvou z analyzovaných zemí. Vedle běžných metod hradí dvacet dva států i dlouhodobě účinnou antikoncepci, jako jsou nitroděložní tělíska či implantáty. Mezi nimi jsou například Německo či Švédsko.

Atlas hodnotí také bezplatné poskytování nouzové antikoncepce v lékárnách nebo ve veřejných zdravotnických zařízeních. Takovou možnost ženám nabízí Španělsko a Portugalsko spolu s dalšími šesti evropskými státy. „Postkoitální (nouzová) antikoncepce je vyjmuta z preskripčního omezení, je tedy volně prodejná a dostupná v lékárnách,“ popisuje Křepelka. V Česku ale lidé nouzovou antikoncepci hradí ze svého.

Žebříček se věnuje také oblasti antikoncepčního poradenství a online informovanosti. Ta je v Česku podle atlasu i podle gynekologa Tomáše Malíka na dobré úrovni. „Je například dostupná velmi rozsáhlá síť gynekologů s krátkými objednacími termíny,“ zdůrazňuje Malík.

Jak si vedou ostatní státy

Nejlepšího výsledku dosáhly Francie (93,2 bodu) a Lucembursko (93,2 bodu), za nimi Velká Británie (91,6 bodu). Tyto země se pravidelně umísťují na předních příčkách žebříčku. „Západní země atlas znají a tak trochu mezi sebou soupeří. Východní země často atlas neznají nebo ho neřeší,“ poznamenal Greguš.

Antikoncepční poradenství v rámci národního zdravotního systému poskytuje 46 zemí. Jedinou výjimkou je Polsko (33,2 bodu), které se dlouhodobě umísťuje na posledním místě žebříčku. Před ním skončilo Maďarsko (40 bodů). „U Polska a Maďarska jsou i další faktory. Například potřeba souhlasu třetí strany s antikoncepcí, tedy mužem,“ doplňuje Greguš.

Stejného výsledku jako Česko dosáhla Ukrajina. S náskokem jednoho bodu před Českem a Ukrajinou se umístilo Rumunsko. Atlas hodnotí také Rusko, Turecko a zakavkazské republiky. Ty dosáhly nižšího hodnocení než Česká republika. Letos se v žebříčku poprvé objevil i Izrael, který obsadil 19. místo s 64,8 bodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 8 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 9 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 14 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...