Česko chystá nový varovný systém, spustí kampaň

7 minut
Události: Příprava na krizové situace
Zdroj: ČT24

Požáry, povodně, havárie, kybernetické útoky, pandemie nebo válka – ve všech krizových situacích by lidé měli být schopní postarat se o sebe vlastními silami alespoň tři dny. Doporučuje to Evropská komise. Česko už se chystá, připravuje nový varovný systém a po vzoru Finska spustí kampaň 72 hodin. K dispozici bude speciální web a domácnosti dostanou manuály pro přežití právě na tuto dobu.

Praxe ukazuje, že spousta lidí podceňuje například přípravu evakuačního zavazadla. Často netuší, co k přežití během prvních dnů krizové situace budou potřebovat. Jídlo a voda by měly vystačit na zmiňované tři dny.

„Potřebujete základní potraviny pro sebe, které se dají běžně otevřít a spotřebovat i studené,“ přibližuje ředitel odboru prevence hasičského sboru Miroslav Lukeš. Hodí se i vlastní vařič, zásoba potravin by se měla obměňovat. „Nejde o jídlo, které by bylo schované na půl roku ve sklepě,“ dodal Lukeš. Dále se doporučuje mít doma peníze v hotovosti, základní léky, nabité powerbanky nebo rádio s baterkami.

„Myslím, že právě omezená komunikace může být v krizových situacích dnešní doby to nejtěžší,“ poznamenal instruktor Michal Halík. Naladit podstatné zprávy by lidé měli zejména ve veřejnoprávních médiích, v případě nutnosti by varovné zprávy mohly znít i na ostatních frekvencích. Hasičský sbor má oprávnění do redakcí poslat zprávu a vyžadovat její odvysílání.

Změní se i systém včasného varování. V případě krizových situací teď hasiči můžou rozeslat SMS zprávu. V konkrétní oblasti ji ale dostane maximálně dvě stě tisíc lidí. Už ve druhé polovině roku by ovšem měli začít používat takzvaný Cell Broadcast s plošným dosahem. „Občanovi se na telefonu ukáže varovná zpráva, která na sebe upozorní varovným zvukem,“ vysvětluje Lukeš.

Systém Cell Broadcast už funguje v řadě států. V Japonsku ho používají již od roku 2007 k včasnému varování před zemětřesením nebo tsunami. Uživatelům nabídne i informace o tom, kde se nachází nejbližší místo pro evakuaci nebo základní rady, co dělat.

Krizový štáb může poslat varovaní i bez zvukového signálu nebo vymezit konkrétní oblast. Přijímat ho ale umí jen chytré telefony. I proto hasiči apelují na lidi, aby v krizových situacích nezapomínali ani na své sousedy.

Varovné sirény

K varování obyvatel se aktuálně používají sirény. Každou první středu v měsíci probíhá celorepubliková zkouška. Tón zní v jedné hladině – nepřerušovaně.

Pokud zvuk kolísá, znamená to všeobecnou výstrahu před nějakou krizovou situací. Siréna se ozývá 140 vteřin a může se třikrát opakovat v přibližně tříminutových intervalech. V takovém případě by lidi měli začít sledovat televizi a rozhlas. Pokud jde o lokální událost, přijde informace o dalším postupu i z místního rozhlasu nebo od složek integrovaného záchranného systému.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 12 mminutami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 3 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 4 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 5 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 13 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 14 hhodinami
Načítání...