Češi šetří, spotřeba plynu klesla o dvacet procent

8 minut
Události: Příprava domácností na zimu
Zdroj: ČT24

S přicházejícím ochlazením začíná čím dál více domácností topit. Že bude letošní zima dražší, je jisté i přes zastropování cen energií. Podražila i tradičně levnější tuhá paliva jako uhlí nebo dřevo. Obojí je navíc místy nedostatkové. Situace nutí k úsporám nejenom rodiny, ale i města.

Spotřeba elektřiny v Česku klesla letos zatím o dvě a půl procenta. Ještě výraznější je úspora zemního plynu, a to skoro dvacet procent.

Větší přechod z plynu na jiná paliva nebo technologie se ale nekoná a ani se nestihne. Jen některé zdroje začnou v zimě používat lehký topný olej. „V průběhu prosince by se jich několik mělo spustit, bohužel to není případ Brna – tam je poměrně komplikovaný povolovací proces, jsou to spíš menší teplárny, kde je to relativně snazší,“ popsal ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Spotřeba energií
Zdroj: ČT24

Domácnosti můžou i nadále používat staré neekologické kotle, které měly původně od září odstavit a výjimky z limitů dostaly i některé velké zdroje. Kvalitě ovzduší to ale nepomůže.

„S ohledem na to, že lidé teď přecházejí v některých případech například z plynu na nějaká levnější paliva, tak lze očekávat, že se může zhoršit kvalita ovzduší, ale velmi bude záležet na tom, jaká zima bude,“ doplnil vedoucí kvality ovzduší ČHMÚ v Brně Jáchym Brzezina.

Navíc rekordní počty domácností přešly letos na obnovitelné zdroje, pořídily fotovoltaiky a tepelná čerpadla – to by se mohlo na ovzduší projevit naopak příznivě. 

Podle statistiků platily domácnosti za elektřinu v září meziročně skoro o 38 procent víc, v případě zemního plynu dokonce o 86 procent. Dramaticky ale zdražila i tuhá paliva – konkrétně černé uhlí stálo dvojnásobek toho co před rokem, palivové dřevo bylo dražší o polovinu.

Burzovní hodnoty ale od konce září klesaly. Například zemní plyn na klíčovém trhu v nizozemském Rotterdamu zlevnil téměř o dvě třetiny, což by se podle analytiků s jistým zpožděním a zčásti mělo projevit i v cenách pro spotřebitele.

Méně topení a větrání může vést ke vzniku plísní

Kvůli šetření některé domácností ani nezapínají topení. Méně vytápění a zároveň méně větrání je ale kombinace, která může podle odborníků znamenat větší riziko vzniku plísní. Ty mohou být zdraví nebezpečné. Experti proto doporučují pravidelně větrat, a to i když je venku zdánlivě větší vlhkost než doma.

Ideálně by vzdušná vlhkost v bytě měla být kolem čtyřiceti procent. Rozhodujících je několik faktorů. Čím víc je v bytě rostlin, častěji se zde věší prádlo a vaří, tím vyšší je v něm vlhkost. A její zvýšení hrozí i ve chvíli, kdy se méně topí.

„Chladnější vzduch v sobě udrží menší množství vody. Ta se začne srážet a může docházet ke vzniku vlhkých ploch, které samozřejmě jsou ideálním prostředím pro růst plísně,“ popsala vedoucí Centra zdraví a životního prostředí Státního zdravotnického ústavu Helena Kazmarová.

Plísně se nejčastěji objevují u oken anebo na špatně vyhřátých zdech například v koupelně anebo na dveřích. Do okolí uvolňují spory a toxiny, které mohou být ve větším množství škodlivé. „Jsou to většinou problémy s dýchacími cestami. Kašel, dráždění, dušnost, omezení dýchání,“ vyjmenoval vedoucí Národního referenčního centra pro venkovní a vnitřní ovzduší Bohumil Kotlík.

Pomoct může správné větrání, mít okno otevřené jen trochu však nestačí. Dům vychladne, ale nevyvětrá se. Odborníci místo toho lidem doporučují, aby otevřeli okna dokořán – vzduch se tak rychle vymění a místnosti nestihnout prochladnout.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 1 hhodinou

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
21:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
10:14Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
18:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
14:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
09:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 3 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 3 hhodinami
Načítání...