Ceny výrobců v lednu dál rostly o desítky procent

Události: Ceny výrobců v Česku nepřestávají růst (zdroj: ČT24)

Ceny výrobců v Česku letos v lednu dále meziročně rostly o desítky procent. V zemědělství stouply o 25,5 procenta, v průmyslu o 19 procent a ve stavebnictví o 11,4 procenta. Také ceny tržních služeb pro podniky meziročně vzrostly, a to o 6,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční růst cen ale ve všech zmíněných skupinách oproti prosinci zpomalil.

V zemědělství oproti loňskému lednu výrazně vzrostly například ceny brambor či vajec. Brambory podražily o 43,1 procenta a vejce dokonce o 82,7 procenta. Celkově v rostlinné výrobě ceny stouply o 17,7 procenta. Kromě brambor podražila také zelenina o 39,1 procenta a obiloviny o 27,5 procenta. Naopak ceny ovoce klesly o 7,4 procenta a zlevnily také olejniny o 2,2 procenta. V živočišné výrobě ceny vzrostly o 37,8 procenta, což je podle ČSÚ dosud nejvyšší meziroční růst. Kromě vajec stouply i ceny prasat o 51 procent, ceny drůbeže o 29,1 procenta, ceny mléka o 36,4 procenta a ceny skotu o 19,7 procenta.

V průmyslu stouply třeba ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 35,7 procenta a ceny černého a hnědého uhlí a lignitu o 82 procent. Právě ceny energií podle vedoucího oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimíra Klimeše nejvíce přispěly ke zdražování v průmyslu. Ceny průmyslových výrobců bez energií se meziročně zvýšily o 13,3 procenta. Kromě elektřiny a uhlí zdražily také voda o 16,3 procenta, potravinářské výrobky o 29,1 procenta a motorová vozidla o 6,2 procenta.

Ve stavebnictví stouply v lednu meziročně ceny spotřebovávaných materiálů a výrobků o 14,3 procenta. Ve službách vzrostly ceny týkající se zaměstnání o 27,6 procenta, v programování o 9,1 procenta, za skladování a podpůrné služby v dopravě o 5,5 procenta a za reklamní služby a průzkum trhu o 6,4 procenta.

Budou se zvyšovat i spotřebitelské ceny?

Na zdražování stavebních materiálů mělo vliv i zdražení energií. Podle Davida Čecha ze společnosti Metrostav DIZ, který je vedoucím projektu přestavby Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, se dražší energie projevily na ceně tepelných izolací, malty, cementu či betonu.

Zdraží i cihly, až se doprodají staré zásoby. Třeba štěrboholská cihelna avizovala, že v dubnu, až se začnou pálit nové cihly, začne za plnou cihlu inkasovat patnáct korun bez DPH místo dosavadních dvanácti. „Do ceny musíme promítnout energie. V našem případě do cihlářské pece je vstupním palivem plyn, elektřina na pohyb strojů, voda, mzdové náklady a investice,“ shrnul obchodní ředitel cihelny Jan Fiala.

Zdražování ve stavebnictví znamená, že se prodražují stavby i koncovým zákazníkům. Manželé Kolářovi, kteří od roku 2019 stavějí dům a chtěli se obejít bez hypotéky, se již blíží stanovenému rozpočtu 3,5 milionu korun, ale hotovo nemají. „Položkově jsme zhruba ve třetině stavby,“ podotkl Petr Kolář. Občas museli zaplatit několikanásobek oproti původně plánovaným výdajům. Třeba zateplení bylo v projektu za 160 tisíc, nakonec přišlo na 420 tisíc.

Nikoli nepodobné je to se zmíněným Průmyslovým palácem. Rekonstrukce památky, které po požáru chybí jedno křídlo, měla stát 2,6 miliardy, ale nakonec se podle předsedy představenstva Výstaviště Praha Tomáše Hübla zvýší zhruba na tři miliardy.

Skepticismus analytiků

„Lednové výsledky cen ve výrobě nevyznívají příznivě, protože potvrzují pokračování inflační vlny ve velké části ekonomiky. Sice nás mohou těšit nižší meziroční čísla, avšak ta jdou na vrub výpočtu z vyššího srovnávacího základu,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

„Otázkou je, zda se v ekonomice vytváří nový proinflační impuls, anebo se ekonomika ještě adaptuje na předchozí šok. Data o vývoji poptávky a údaje o očekávání vývoje výrobních cen ukazují na druhou možnost,“ zhodnotil aktuální data analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. „Pokles poptávky by tak měl ceny dříve či později dohnat. Rizikem však je, že se poptávka zotaví rychleji, než se aktuálně počítá,“ doplnil.

V lednu statistici zaznamenali většinou také meziměsíční nárůst cen. U zemědělských výrobců ceny vzrostly o 1,7 procenta, u průmyslových výrobců o 5,8 procenta a ceny stavebních prací stouply o 0,6 procenta. Pouze ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně mírně snížily, když poklesly o 0,3 procenta.

Načítání...