Bělobrádek k církevním restitucím: Ani náhrada za ukradená vodňanská kuřata by se nedanila

25 minut
Události, komentáře: Spor o zdanění církevních restitucí se znovu rozhořívá
Zdroj: ČT24

Bouřlivá diskuse se rozpoutala ohledně zdanění církevních restitucí v pondělních Událostech, komentářích. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek zkoušel moderátora z cen zemědělské půdy, místopředseda komunistů Stanislav Grospič se snažil hovor stočit k Francii 19. století. Oproti tomu šéf lidovců Pavel Bělobrádek naznačil, že protivníci jsou pod vlivem psychotropních látek.

Komunisté dali další podmínku pro podporu možné vlády. Chtějí po ANO a ČSSD, aby se schválilo zdanění církevních restitucí. Církve už avizovaly, že v případě přijetí zákona se budou bránit u Ústavního soudu. Restituce jim měly vrátit majetek zabavený komunisty a zaplatit to, co vrátit nejde. Kritici tohoto kroku tvrdí, že finanční náhrady byly nadhodnocené.

„Chceme zdanit ty náhrady, které jsou součástí majetkového vyrovnání, a chceme je zdanit klasickou devatenáctiprocentní daní. Tak, jak tento příjem nabíhá, by se průběžně danil,“ popsal Stanislav Grospič. Prohlásil, že Francouzská republika katolické církvi odňala majetek na přelomu 19. a 20. století a nebyl vyrovnán: „Prostě jí ho odňala a církev začala od nuly.“

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek dává návrhu jen malou šanci na úspěch, protože pokud by prošel, napadla by jej zřejmě ústavní žaloba. „Když vám někdo něco ukradne, a pak vám to částečně vrátí a za zbytek dostanete nějaké odškodnění, tak toto odškodnění se v žádném případě nezdaňuje. To je jako kdyby vám někdo ukradl kamion vodňanských kuřat, a pak jste z toho museli zaplatit daň z příjmů. To je prostě nesmysl,“ prohlásil Bělobrádek. Zároveň upozornil, že lidovci v době, kdy se církevní restituce schvalovaly, nebyli ve vládě.

Podle Stanislava Grospiče byl zákon stanovující náhrady postaven na odhadu, přičemž otázka rozsahu majetku je sporná.

„My jsme se podívali na výpočet, a přestože říkáme, že co bylo ukradeno, by mělo být vráceno, tak také říkáme, že v reálných cenách, a ne tunelem pana Kalouska, protože cena 44,50 korun za metr čtvereční půdy (…), já jsem jí kupoval mnoho a reálné tržní ceny se tehdy pohybovaly v průměru za 10 až 15 korun za metr,“ souhlasí s komunisty Faltýnek s dodatkem, že obdobné je to u lesní půdy.

Spor o výpočty náhrad neutichá

Pavel Bělobrádek ale výpočty náhrad nepovažuje za špatné, upozornil, že je vypočítávalo několik vysokých škol. Také podotkl, že předmětem výpočtů není pouze zemědělská a lesní půda, ale že Jaroslav Faltýnek záměrně neřekl, že součástí výpočtů jsou třeba také lukrativní parcely v Praze, kde za metr čtvereční lze utratit i desítky tisíc korun. 

Faltýnek se ale ohradil, že má k dispozici výpočty obsahující všechny druhy pozemků, a že když mluví o ceně za zemědělské pozemky, trvá na zhruba čtyřnásobném předražení. I přesto považuje předseda lidovců otevírání tématu zdanění restitucí za oživování mrtvol, které porušuje princip právní platnosti uzavřených smluv.

„Problém je, že náhrady jsou za nevydaný majetek, za ten, který by vydán nemohl být, a také za to, že stát již nebude přispívat církvím a náboženským společnostem jako dosud. Dosud jim státní rozpočet vyplácel peníze, a to přestane. Aby se mohly připravit, že bude odluka nejenom formální, ale i finanční, dostávají náhrady,“ upozornil Bělobrádek.

Jaroslav Faltýnek odmítá, že by se hnutí ANO jen přidávalo k tématu, kterým komunisté i sociální demokraté oslovují a utvrzují své jádrové voliče. „Jde o peníze. Peníze daňových poplatníků, a pokud se podaří zákon přijmout a zdanit tento příjem, přinese to peníze do státního rozpočtu,“ jmenuje Faltýnek hlavní argument hnutí ANO.

Církve a spolky? Něco neproduktivního, co vytváří klaky se sudetskými Němci

Stanislav Grospič souhlasí a trvá na tom, aby se každá koruna získaná případným zdaněním náhrad přesunula do rozpočtu na sociální náklady. „A ne do něčeho neproduktivního, co tady bude potom vytvářet nějaké klaky a spolufinancovat sblížení se sudetskými Němci, jak jsme teď měli možnost vidět v Brně a v Praze, co probíhalo tento víkend. (…) Jsou propojeni, je to zcela zřejmé, tlak je evidentní, často to používají jako argument a přes nejrůznější nadace a spolky se z toho financují různé aktivity,“ prohlásil Grospič v Událostech, komentářích k podpoře svého tvrzení o propojenosti církví a sudetských Němců.

„Myslím, že by lidé měli chodit do Událostí, komentářů, ale nebýt pod vlivem psychotropních látek, možná by to diskusi trochu zlepšilo,“ reagoval Pavel Bělobrádek, na což mu Stanislav Grospič opáčil, aby si vzpomněl na své výlety na sudetoněmecké srazy. „Pak bych mu doporučil, co sám řekl,“ dodal na Bělobrádkovu adresu místopředseda komunistů.

  • Restitucím církevního majetku se věnovaly prakticky všechny polistopadové vlády, do konce ale jednání dovedl až koaliční kabinet ODS, TOP 09 a strany LIDEM (do dubna 2012 byly součástí koalice místo LIDEM Věci veřejné), sestavený po volbách v roce 2010.
  • V létě 2012 se vláda Petra Nečase (ODS) s církvemi dohodla na vypořádání, kdy bude vráceno 56 procent majetku, hlavně pole, lesy a rybníky, v celkové hodnotě 75 miliard korun.
  • Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci (z toho přes 47 miliard má dostat římskokatolická církev).
  • Sněmovna předlohu schválila v půlce července 2012 a v platnost vstoupila začátkem roku 2013. Církve měly rok na podání žádostí. V červnu 2013 restituce obstály u Ústavního soudu.
  • Vedle napravení majetkových křivd po roce 1948 má zákon č. 428/2012 Sb. nastolit nový vztah státu a církve, úprava fakticky znamená odluku státu a církve.
  • Finanční náhrada není podle zákona předmětem daně, poplatku ani jiného obdobného peněžitého plnění. Podle zákona se má vyplácet ve třiceti bezprostředně po sobě následujících ročních splátkách. Dosavadní příspěvky církvím se budou postupně do roku 2030 snižovat až na nulu.
  • Andrej Babiš (ANO) již v listopadu 2017 řekl, že je pro to zdanit peněžitou část restitucí. Zdanění restitucí je podmínka komunistů pro podporu vlády ANO.
  • Zdanění náhrad navrhl Babiš již dříve jako vicepremiér a ministr financí, podle něj je náhrada 59 miliard postavená na odhadu cen nevydávané půdy přemrštěná. V minulosti chtěla změny restitucí i ČSSD, zdanění požaduje i SPD.
  • Proti zdanění náhrad se dlouhodobě staví především představitelé katolické církve a lidovci, podle kterých by bylo nemravné a protiústavní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Po horkém pátku a sobotě se prudce ochladí

Česko čekají v pátek teploty až 28 stupňů Celsia, o víkendu ale přijde výrazné ochlazení a v neděli už bude maximálně 17 stupňů. Pouze na jihovýchodě Moravy by mohly teploty dosahovat 19 stupňů. Přijde také déšť. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
09:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Za nízkými mzdami stojí i dotační ekonomika, míní prezidentka Asociace personalistů

Dvě třetiny lidí v Česku nejsou spokojené s tím, kolik peněz vydělávají. Prezidentka Asociace personalistů a generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová se domnívá, že za nízkými mzdami stojí mimo jiné i dotační ekonomika. Podle ní je v tuzemsku také nejnižší fluktuace zaměstnanců v celé Evropě, uvedla v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 7 hhodinami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 9 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 17 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...