Až naposedmé prošlo urychlení osobních bankrotů výborem. Na detailech se ale neshodne ani koalice

3 minuty
UDÁLOSTI: Už půl roku hledá koalice shodu na pravidlech rychlejších osobních bankrotů
Zdroj: ČT24

Koalici se stále nedaří shodnout se na pravidlech rychlejšího oddlužení. Novela, která to má umožnit, sice konečně může jít do druhého čtení – poté, co ji ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny šestkrát odložil – ale přesto si jednotlivé vládní strany představují detaily různě. A opozice odmítá urychlení procesu z pěti let na tři úplně.

Osobní bankrot dnes předpokládá, že dlužníci po jeho vyhlášení splácejí své dluhy buď pět let s „vynaložením veškerého úsilí“ a uhradí alespoň třicet procent dlužné částky, nebo že splatí za tři roky alespoň šedesát procent svých závazků. Vše nebo alespoň šedesát procent ale splatí málokdo. V průměru se podaří uhradit za pět let polovinu dluhů.

Právě proto se opozici – ale například i Svazu měst a obcí – nelíbí myšlenka vlády, že by se mělo splácení zkrátit na tři roky pro všechny. Obávají se, že věřitelé dostanou ještě méně než dnes. „Práva věřitelů a poctivých dlužníků nebudou narovnána, jak mělo být cílem této novely,“ domnívá se poslankyně ANO Taťána Malá. Ta se obává hlavně, jaký dopad bude zmírnění pravidel mít na společenství vlastníků jednotek, bytová družstva nebo samoživitele v případě dlužných alimentů.

Bez finální shody v koalici

Jenomže na tom, jak by mělo oddlužení nově fungovat, se neshodnou ani koaliční strany. O detailní podobě vyvážení práv a pojistek proti zneužití jednají už od loňského léta a finální dohodu zatím nemají. ODS podle jejího poslance Karla Haase chce, „aby při tříletém zkrácení oddlužení byly velmi silné pojistky“. Cílem podle Haase má být, aby osobní bankrot nevyužili „dlužničtí podvodníci“.

Ovšem i podle předsedy klubu Pirátů Jakuba Michálka je třeba „myslet na případy, kdy dlužník nesplácí své závazky, neplní povinnosti, které vyplývají z oddlužení“.

Předvelikonoční jednání sněmovního ústavně-právního výboru přesto přineslo posun v tom, že výbor na sedmý pokus dokončil projednávání novely, takže bude možné její druhé čtení na plénu. Členové výboru podpořili trojici úprav, k nimž se přihlásil Michálek. Týkají se změn ve zkouškách insolvenčních správců a zavedení elektronického spisu v insolvencích a jednodušší exekuční výzvy, která se nově vejde na jeden list.

Na osobní bankroty by měly dohlížet soudy, které je budou moci prodloužit nebo zrušit a také budou podle plánů koalice průběžně kontrolovat, jestli dlužník nemá nižší oficiální příjem, než by odpovídal jeho schopnostem.

Pozměňovací návrhy poslanců ANO naopak neuspěly. Opozice mimo jiné navrhovala, aby se doba oddlužení zkrátila na tři roky v souladu s evropskou směrnicí jen pro podnikatele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 2 hhodinami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 4 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 5 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 8 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 9 hhodinami
Načítání...