Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup dvou kompletů pasivních sledovacích systémů DPET za 1,5 miliardy korun. Jejich základem jsou radiolokátory Věra NG od české firmy ERA.
Armáda dostane nové radary. Nevysílají signály, sledují víc cílů naráz a vyjdou na půl druhé miliardy
Základem systému DPET jsou nové pasivní sledovací systémy Věra NG. V každém kompletu je kromě radiolokátorů pět nákladních vozidel Tatra T-815 8x8, terénní automobily, stany, potřebná výpočetní technika a další součásti.
Pasivní radiolokátory přijímají elektromagnetickou energii z okolí, samy ale žádné signály nevysílají. Žádný radar je proto nemůže odhalit. Dokážou sledovat mnoho cílů současně.
Pokračování v nastaveném trendu
Smlouvu v úterý podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha a generální ředitel ERA Viktor Sotona. Podle Říhy vojáci komplety dostanou v letech 2021 a 2023. „Cena je v místě a čase obvyklá, což máme ověřeno nezávislým znaleckým posudkem,“ uvedl.
„Na využití pasivních sledovacích systémů se Armáda České republiky dlouhodobě specializuje. Nákup nových špičkových technologií schopnosti našich vojáků v této oblasti ještě více posílí,“ uvedl k pořízení nových radarů ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).
Systémy DPET jsou novou generací pasivních sledovacích systémů Věra S/M, které česká armáda používá od roku 2000. V příštích letech je ve výzbroji nahradí právě DPET.
Systém dokáže například skrytě zjišťovat, analyzovat a vyhodnocovat primární radiolokační data. Umožňuje zjistit přesnou polohu pozemních, leteckých i hladinových cílů a dokáže je i nadále sledovat. „Celý systém je vysoce variabilní a vojáci ho mohou podle potřeby nasadit ve složitější či jednodušší variantě,“ poznamenal resortní mluvčí Jan Pejšek.