Arcibiskup Graubner odsloužil ve Staré Boleslavi mši k Národní svatováclavské pouti

Ve Staré Boleslavi u Prahy si ve středu lidé Národní svatováclavskou poutí připomněli národního světce a patrona svatého Václava. Poutní mši na Mariánském náměstí sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí. Na místě byli i kardinál Dominik Duka, apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo a všichni čeští a moravští biskupové.

Už v úterý večer dorazila před baziliku Nanebevzetí Panny Marie v doprovodu hradní stráže a představitelů katolické církve relikvie svatého Václava, letos je jí světcova lebka. Po modlitbě za národ a Svatováclavském koncertu s nešporami ji ve 22:00 světelný průvod doprovodil do baziliky svatého Václava.

Lebka bude vystavena do 17:00 v kryptě sv. Kosmy a Damiána. Střežit ji budou duchovní a členové Hradní stráže.

Kromě poutní mše se koná i řada dalších akcí, například na náměstí středověký jarmak, večer ve 20:00 vyjde náměstím Svatováclavský průvod, lidé v kostýmech budou představovat družinu svatého Václava. „Očekáváme, že se do něj zapojí kolem dvou set lidí,“ řekla spoluorganizátorka poutě Zdeňka Tichá.

Národní svatováclavská pouť 2022 (zdroj: ČT24)

Graubner několikrát zmínil Ukrajinu

Graubner, který poutní mši sloužil jako pražský arcibiskup poprvé, na úvod poutníkům řekl, že déšť je sice nepříjemný, ale je rád, že se nenechali zahnat. V prvních slovech kázání zmínil, že žijeme ve zvláštní době. „Máme mimořádnou svobodu i blahobyt tak vysoký jako dosud nikdy, v sousedství však zuří válka, která má ekonomický dopad i na nás a nahání nám strach,“ pronesl.

Připomněl, že ani v době svatého Václava nebylo snadné zajistit mír. „Se smutkem a zahanbením myslím na hlasy některých našich spoluobčanů, kteří se zlobí třeba na rozhodnutí šetřit v zimě teplem kvůli válce na Ukrajině a argumentují tím, že jde o snížení komfortu, na který mají právo,“ řekl. Stejná lidská práva podle něj mají i lidé na Ukrajině, v Sýrii a dalších místech.

Mše se zúčastnili mimo jiné místopředseda senátu Jiří Růžička (TOP 09), místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN), další senátoři a poslanci, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) a zástupci armády a velvyslanci.

Lebka svatého Václava ve Staré Boleslavi
Zdroj: Ondřej Deml/ČTK

Nedaleko náměstí u Domova svatého Václava nabízely poutníkům teplý čaj a malé občerstvení zaměstnankyně charity. Poutníci, kteří chodí do Boleslavi pěšky, jsou nejčastěji z Prahy. „Ráno ve čtyři hodiny sem dorazila skupinka mládeže, tak jsme jim nabídli azyl, prý vyráželi z Prahy v devět hodin večer,“ uvedla ředitelka domova Ivana Otřísalová. 

Den české státnosti

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003, letos se v obnovené podobě uskuteční podvacáté. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal tehdejší papež Benedikt XVI.

Svatý Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve dvanáctém století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha.

Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti. Jde také o vybraný svátek, kdy podle zákona o prodejní době musí zůstat obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřené.