Antimonopolní úřad zřejmě získá právo využívat odposlechy, podpořili to poslanci

Antimonopolní úřad by mohl získat právo využívat policejní odposlechy při vyšetřování zakázaných dohod. Do zákona to na základě návrhu hospodářského výboru vložili poslanci. Schválili také přeměnu Ředitelství silnic a dálnic na státní podnik. Sněmovna rovněž podpořila novelu k urychlení výstavby úložiště jaderného odpadu.

Vládní novela o antimonopolním úřadu má zejména zpřesnit požadavky na fungování úřadu i jeho zástupců. Upravit má ochranu identity oznamovatelů protisoutěžního jednání. ÚOHS nyní s takovými důkazy jako jsou odposlechy nakládat nesmí a podle zdůvodnění sám většinou není schopen zjistit skutečnosti, aby mohl vést přestupkové řízení.

Odposlechy úřadu pomůžou zjistit například vzájemné vazby mezi soutěžiteli, rozsah ovlivnění trhu zakázanými praktikami a obsah utajovaných dohod, stojí v důvodové zprávě.

Do zákona o působnosti antimonopolního úřadu vkládá novela také ustanovení, podle kterého při výkonu své působnosti musí postupovat nezávisle a nestranně a nesmí přijímat pokyny od orgánů veřejné moci a dalších osob. Předloha výslovně stanoví neslučitelnost funkce předsedy antimonopolního úřadu s dalšími funkcemi, například poslance nebo senátora. I nadále mu zůstane zapovězeno členství v politických stranách.

Zákon by měl také nově upravit utajení identity oznamovatelů možného porušení pravidel hospodářské soutěže. Pokud oznamovatel současně s podáním informací požádá o utajení své identity, bude mít úřad možnost, nikoli povinnost, mu vyhovět. Podmínkou bude to, že by mohly být ohroženy nebo poškozeny jeho oprávněné zájmy. Úřad však bude muset postupovat při dalším šetření tak, aby nezmařil účel utajení identity oznamovatele. 

Sněmovna také podpořila, že ministerstva a další úřady zřejmě budou ze zákona spolupracovat na zpřístupňování prostorových dat třech desítek oblastí, která slouží také pro evropský geoportál. Předpokládá to vládní novela zákona o právu na informace o životním prostředí. Předloha vychází z předpisů EU, nyní ji dostanou k posouzení senátoři. 

Dolní komora rozšířila z iniciativy výboru pro životní prostředí výčet případů, kvůli kterým mohou úřady poskytnutí informace o životním prostředí žadateli odepřít. Úřady nedají například údaje, jejichž zpřístupnění by mohlo ohrozit rovnost účastníků soudního, rozhodčího či správního řízení nebo by mohly ohrozit právo na spravedlivý proces.

Z ŘSD bude státní podnik

Poslanci vložili do novely zákona o pozemních komunikacích pozměňovací návrh, který řeší odstraňování nelegálních reklamních poutačů od silnic, na starosti by ho měli mít vlastníci nebo správci komunikací. 

S návrhem přišel poslanec STAN Ondřej Lochman. Počítá s tím, že pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude až tři roky na náklady vlastníka skladovat. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat. Místopředseda hospodářského výboru a stínový ministr dopravy hnutí ANO Martin Kolovratník označil tento postup za jednoznačně správnou cestu.

Vládní novela zákona o pozemních komunikacích ale především transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Cílem transformace je podle vlády účinnější prověrka finančních toků a také větší konkurenceschopnost na trhu práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

„Zákon opravdu přináší do správy státních silnic a dálnic významný pozitivní posun,“ prohlásil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Na návrh hospodářského výboru poslanci vyškrtli z novely ustanovení, podle kterého by Státní fond dopravní infrastruktury nesměl v ŘSD dohlížet na hospodárnost, účelnost a efektivitu využití peněz. Fond dopravní stavby a jejich údržbu hradí. Státní podnik ŘSD bude navíc muset podle dalšího návrhu hospodářského výboru zavést vnitřní prověrkový systém podle zákona o finanční kontrole.

Současné ŘSD ČR vzniklo z Ředitelství dálnic Praha založeného v roce 1967. Na starost má dálnice a silnice první třídy, zabezpečení správy, údržby a opravy a také jejich výstavbu a modernizaci.

Hodnocení výbušných látek

Sněmovna jednomyslně schválila novelu o ověřování střelných zbraní. Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva bude mít zřejmě zákonem uloženo od letošního července hodnocení výbušných látek a předmětů na základě evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí. Nyní úřad provádí hodnocení na základě opakujících se pověření od ministerstva dopravy. 

Úřad hodnotí výbušné látky a předměty, samovolně se rozkládající látky a další nebezpečné látky už přes deset let. Dosavadní pověřování je podle vládního zdůvodnění „z legislativního hlediska obtížné a právně nekoncepční“.

Evropská dohoda stanoví třídy látek a předmětů podle jejich nebezpečných vlastností. Upravuje podmínky pro jejich balení, značení a přepravy i používání průvodních dokladů.

Předloha také reaguje na poslední úpravy zákona o střelných zbraních a střelivu. Konkretizuje některá vymezení a upřesňuje pojmy a nově zahrnuje kontrolu identifikačních značek.

Konzervace tratí

Do drážního zákona by se mohlo dostat ustanovení upravující konzervaci železničních tratí. Na žádost vlastníka dráhy by o přerušení provozuschopnosti a provozování dráhy rozhodoval drážní správní úřad. Podmínkou by bylo to, že dva roky po sobě klesl provoz na takové trati ročně pod tři sta jízd za účelem přepravy osob anebo dvanáct nákladních jízd. Pozměňovací návrh, který to má umožnit, předložila v dolní komoře skupina koaličních poslanců v čele s ministrem Kupkou. Vložit ho chtějí do novely, kterou sněmovna propustila do třetího čtení. Konzervace má ušetřit vlastníkům drah peníze.

Kupka ujistil, že i samosprávy budou mít v procesu konzervace svoji roli jako klíčoví aktéři. Stanoviska budou vydávat kraje i obce. Jejich stanovisko má být pojistkou před krokem, který by mohl podvázat rozvoj takové trati. Pokud by ale nebyla dráha využívána v rozsahu, jaký požaduje jeho návrh, pak by peníze na její údržbu byly využívány neefektivně, uvedl. Institut přerušení provozuschopnosti a provozování dráhy nebo její části představuje vhodné řešení představující mezistupeň mezi provozováním dráhy a jejím úplným zrušením, stojí ve zdůvodnění návrhu.

„Jsem přesvědčen, že podoba, kterou předkládáme, má patřičnou odbornou podporu,“ uvedl ministr. Návrh počítá i s postupem pro obnovení provozu na zakonzervované trati.

Úložiště radioaktivního odpadu

Poslanci v úvodním kole podpořili zákon, který má urychlit přípravu stavby hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Norma podle vlády rozšiřuje práva dotčených obcí v jednotlivých řízeních a upravuje lhůty v jednotlivých řízeních. Obce, jichž se norma týká, pokládají rozšíření svých pravomocí za nedostatečné a poslanci jim možná vyjdou vstříc. Možnost, aby obce měly právo veta, ministerstvo průmyslu a obchodu odmítlo s odůvodněním, že zájem obcí nemůže převýšit zájem státu.

„Přetrvávající požadavek obcí na absolutní právo veta o výběru lokality pro hlubinné úložiště po vzoru skandinávských zemí je v podmínkách České republiky nerealizovatelný,“ řekl poslancům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Zákon má podle něj zakotvit právo dotčených obcí vyjádřit své stanovisko, které bude jedním z podkladů pro rozhodnutí o umístění úložiště, které bude navíc podmíněno souhlasem obou komor Parlamentu. Úložiště je podle ministra nutné kvůli zachování jádra jako jednoho z pilířů české energetiky.

Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu nyní projednají sněmovní výbory hospodářský a pro životní prostředí. Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 52 obcí a spolků, požaduje v zákoně podmínit rozhodnutí o výběru lokality pro případné ukládání předchozím souhlasem dotčených obcí. Místopředsedkyně poslanců STAN Michaela Opltová uvedla, že koaliční poslanci chystají úpravu, která by práva obcí ještě posílila, konkrétnější ale nebyla.  

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) chce kvůli stavbě úložiště prověřovat čtyři území, a to Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Přípravu geologickoprůzkumných a výzkumných prací zahájí ještě letos. Místo úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren by mělo být vybráno v roce 2030, podle platformy proti úložišti má zákon lhůtu o dva roky zkrátit. 

Zákaz vlastnit média vrcholnými politiky

Opoziční hnutí ANO opět oddálilo sněmovní schvalování návrhu, kterým chce skupina koaličních poslanců zpřísnit zákaz vlastnictví médií vrcholnými politiky. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová to označila za zneužití vládní novely, která by měla podle vládní představy změnit řízení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Vyžádala si přestávku až do konce času vymezeného na jednání.

„Hrubě se nám nelíbí to, že neškodný zákon byl zneužit k přílepku,“ zdůvodnila žádost o přestávku Schillerová. Koaličními poslanci prosazované doplnění by se mohlo dotknout aktivit předsedy ANO Andreje Babiše. Piráti kvůli tomu zvažují svolání mimořádné schůze. Nynější schůzi, která začala zhruba před měsícem, poslanci na základě dohody frakcí ukončili. K dalšímu plenárnímu zasedání se sejdou za dva týdny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 1 hhodinou

Na čarodějnice se nesmí pálit navlhlá tráva nebo listí, hrozí pokuta

Tři a půl tisíce ohňů nahlásili lidé hasičům na 30. duben, který je tradičně spojen s takzvaným pálením čarodějnic. Směny ale kvůli tomu sbory neposilují. Loni vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily. Pálit lze po novele zákona o ochraně ovzduší proschlé dřevo nebo třeba větve. Naopak za navlhlou trávu nebo listí v ohništi hrozí až padesátitisícová pokuta.
před 1 hhodinou

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 10 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 11 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 16 hhodinami
Načítání...