Soud zpřísnil Březinovi trest kvůli ovlivňování svědků

Krajský soud v Brně zpřísnil trest vězení zlínskému lihovému bossovi Radku Březinovi z 13 let na 14 let a devět měsíců. Z vazby se v letech 2012 až 2014 pokusil uplatit kriminalistu a snažil se ovlivnit desítky svědků. S Březinou si kvůli ovlivňování svědků v lihové kauze vyslechlo tresty dalších sedm lidí včetně jeho exmanželky. Rozsudek není pravomocný, strany si nechaly lhůtu pro odvolání.

„Bez jakýchkoliv pochybností byl skutek prokázán,“ uvedla předsedkyně senátu Andrea Svobodová.

Březina byl v roce 2017 za obchody s nezdaněným lihem pravomocně odsouzen k 13 letům vězení, způsobenou škodu vyčíslil vrchní soud na 5,6 miliardy korun. Podle rozsudku brněnského soudu Březina od zadržení ve věci v říjnu 2012 do ledna 2014 nabídl z vazby pět až deset milionů korun ostravskému kriminalistovi za to, že z trestního spisu vyřadí klíčové důkazy.

Ovlivnit se podle rozsudku snažil i soudce, aby propustili z vazby jeho bratra Tomáše. Přes svoji tehdejší manželku Stanislavu podle rozsudku úkoloval podřízené a chtěl po nich, aby se naučili sepsané výpovědi nebo aby zapírali či „zapomínali“. Svědkům pak takto zprostředkovaně nabízel za naučené výpovědi desítky až stovky tisíc korun, dlužníkům snížení úroků. Březinovou soud potrestal čtyřmi lety vězení.

Vymyslel, vytvořil, rozeslal

Podle soudkyně bylo prokázáno, že Březina pokyny vymyslel, vytvořil a rozeslal. Uvedla, že se tak dělo především přes jeho bývalou manželku. Ta podle rozsudku kontaktovala další členy organizované skupiny, kteří měli vyhledávat a školit svědky, aby nechodili k výslechům, odmítali výpovědi či vypovídali křivě.

Březina dřív doznal, že svědci byli ovlivňováni v „masivním měřítku“ i v desítkách případů. Uvedl, že svědci byli školeni, že mají vypovídat křivě. Dostali za to desítky tisíc i statisíce záloh, v jednom případě milion korun. Popřel ale, že by nabídl kriminalistovi desetimilionový úplatek.

Státní zástupce Miroslav Stoklásek byl s rozsudkem spokojený. „Jsem nadšen rozhodnutím soudu, soud si dal opravdu velkou práci. Já s těmi závěry plně souhlasím. Dal si práci v tom směru, že ten skutek dopiloval v návaznosti na provedeném dokazování, což jsem za svoji dosavadní praxi snad ještě neviděl, aby se soud takto důsledně vypořádal s důkazní situací,“ uvedl žalobce.

Klíčovými důkazy podle něj byly především písemné poznámky Radka Březiny, které putovaly z vazby a zpět k němu. Žalobce uvedl, že to bylo obrovské množství materiálu.

Tresty obžalovaní dostali vesměs za podporu organizované zločinecké skupiny a nadržování. Kromě Březiny a Březinové si trest vyslechl i Pavel Čaniga, který řídil Likérku Drak, soud mu uložil souhrnný trest 12 let vězení, správce Březinových budov Ivan Kovářík, trest pro něj je devět roků a osm měsíců a bývalý jednatel Morávia-Chemu Radovan Dalajka, soud mu uložil tři roky a šest měsíců.

Tresty si vyslechli i Martin Kalakaj, soud mu uložil tři roky podmíněně odložených na pět let, Pavel Bublák, soud mu uložil trest 10 měsíců podmíněně odložených na 24 měsíců a Miroslav Pantlík, kterému soud uložil 2,5 roku podmíněně odložených na čtyři roky. Soud zprostil viny Březinovu sekretářku.

V lihové kauze bylo podle Stokláska dosud stíháno celkem asi 50 lidí, zhruba polovina už byla pravomocně odsouzena. V trestech šlo o více než 200 let vězení. Desítce lidí pak byl podle Stokláska vyslovený i trest propadnutí celého majetku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Zlínský kraj

Ve Zlíně se promítají filmy pro děti a mládež z padesáti zemí

Ve Zlíně začal filmový festival pro děti a mládež. Téměř tři sta snímků z padesáti zemí světa se bude promítat do 4. června. Vítězné tituly Zlín Film Festivalu si odnesou Zlatý střevíček, cena za mimořádný přínos patří trikovému mistrovi Borisi Masníkovi a herečce Simoně Stašové.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Na farmě na Kroměřížsku vzniká centrum pro lidi s autismem

Na farmě v Břestu na Kroměřížsku vzniká komunitní a pobytové centrum pro lidi s autismem. Zázemí tam najdou dospělí, děti i jejich rodiče. Podle odborníků v Česku podobná místa pro lidi s poruchou autistického spektra chybí, hlavně ta s krizovou okamžitou péčí. Podle organizace Za sklem průzkumy uvádí, že světově se s poruchou autistického spektra narodí každé třicáté šesté dítě, v Česku žije přes čtvrt milionu lidí, kteří jsou na spektru autismu.
26. 5. 2025

Renovuje se unikátní Baťův výtah ve zlínském mrakodrapu

Řemeslníci renovují Baťův výtah v budově 21 ve Zlíně, takzvaném Baťově mrakodrapu. Obnoví vnitřní i vnější části výtahu, vymalují šachtu a zajistí hloubkové čištění a ošetření podlahy v přilehlé expozici ve druhém podlaží. Práce, které přijdou na necelé tři miliony korun, potrvají do konce června. Do té doby bude unikátní pojízdná kancelář ředitele firmy Baťa Jana Antonína Bati pro návštěvníky uzavřena.
15. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Pro ředitele Energoaqua kauza Bečva definitivně končí

Případ ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelky, který se před soudem zodpovídal z otravy Bečvy ze září roku 2020, definitivně končí. České televizi to potvrdil státní zástupce Libor Skácel s tím, že opravný prostředek k Nejvyššímu soudu nepodal. Podle předsedy prvoinstančního Okresního soudu ve Vsetíně Pavla Kotradyho už také uplynula lhůta pro podání dovolání.
7. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025

Ne každou sokolovnu se podaří zrekonstruovat. Někde staví nové

Sokolské jednoty v řadě malých měst a obcí nemají peníze na provoz nebo případnou rekonstrukci zastaralých budov. Majetek proto často převádějí do vlastnictví radnic. Například Bystřice nad Pernštejnem za pomoci krajské dotace investuje přes sedmdesát milionů korun do výstavby nové budovy. Naopak v Luhačovicích funkcionalistickou budovu město zrekonstruovalo a získalo za to cenu, ale zřídilo v ní základní uměleckou školu.
6. 5. 2025

Na sklonku války nacisté vypálili Javoříčko, ničili a vraždili i v Leskovicích

Těsně před koncem druhé světové války, 5. května 1945, v Javoříčku na Litovelsku zastřelili nacisté osmatřicet mužů. Většinu domů zničili zápalnými granáty. Pětadvacet lidí zavraždili ustupující nacisté i v Leskovicích u Pacova. Se zemí srovnali také většinu domů. Vypálení Leskovic je podle historičky Miroslavy Kvášové jednou z mnoha tragédií konce druhé světové války, které se nedostaly do širšího povědomí.
5. 5. 2025
Načítání...