Kdo získá mandát zesnulého Kubery? Na Teplicku se zavřely volební místnosti

Na Teplicku skončilo druhé kolo doplňovacích senátních voleb. Voliči vybírali mezi teplickým primátorem Hynkem Hanzou (ODS) a ředitelem teplického gymnázia Zdeňkem Bergmanem (nestraník za Senátor 21), kteří postoupili z prvního kola. Vítěz nahradí v horní parlamentní komoře bývalého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS), který v lednu nečekaně zemřel.

Hynek Hanza a Zdeněk Bergman
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek, Libor Zavoral

Voliči ze senátního obvodu Teplice hlasovali pro svého kandidáta od pátečních 14:00 do 22:00. Volební místnosti se znovu otevřely v sobotu od 8:00 do 14:00. Stejně jako v případě prvního kola platila kvůli nákaze koronavirem zvýšená hygienická opatření. 

Účast byla v pátek podle předběžného odhadu v průměru kolem 8,5 procenta, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb. Například v okrsku v teplické části Prosetice byla účast necelá tři procenta, naopak v okrsku v teplické základní škole U Nových lázní to bylo 15 procent.

Podle mluvčí krajské policie Šárky Poláčkové se první den hlasování obešel bez problémů. „Žádné komplikace jsme nezaznamenali,“ řekla. Výsledky voleb Český statistický úřad po uzavření místností průběžně zveřejňuje na webu.

V prvním kole voleb lidé vybírali z devíti kandidátů a od začátku hlasování ho provázela nízká účast, která nakonec činila 15,79 procenta. Primátor Hanza dominoval prvnímu kole s náskokem před dalšími osmi soupeři. Získal 29,73 procenta hlasů. Bergman, který v roce 2018 postoupil do druhého kola s Kuberou, obdržel 22,15 procenta.

O Hanzově postupu bylo rozhodnuto už v průběhu sčítání. O druhém kandidátovi Bergmanovi až po sečtení více než poloviny hlasů. Do té doby soupeřil s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM), který skončil třetí. Čtvrtá byla starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

Vítěz voleb se ujme senátního mandátu na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024.