V barcelonské nemocnici poprvé provedl transplantaci plíce výlučně robot

V barcelonské nemocnici Vall d'Hebron poprvé na světě provedl transplantaci plíce pouze robot. Informovala o tom nemocnice na své stránce. Pětašedesátiletý pacient, který trpěl plicní fibrózou, zásah přežil. Díky použití robota Da Vinciho se čtyřmi rameny byl podle lékařů zásah méně invazivní, snížila se zdravotní rizika po operaci a zkrátila se doba pacientovy rehabilitace.

Unikátní operace se uskutečnila na konci února. Lékaři z barcelonské nemocnice, která patří k nejaktivnějším centrům transplantace plic na světě, o ní ale informovali až v pondělí. Robot odebral poškozenou plíci a zavedl do pacientova těla nový orgán.

Díky použití robota je zákrok podle lékařů výrazně méně invazivní. Pro uskutečnění transplantace stačil zhruba osmicentimetrový řez v dolní části hrudní kosti místo asi třiceticentimetrového řezu, který vyžaduje obvyklý postup při transplantaci.

Podle šéfa oddělení plicní transplantace Alberta Jaureguiho se tak bolest, kterou pacient zažíval, prakticky snížila na nulu a kleslo i riziko infekce po operaci, kdy pacient dostává léky na potlačení imunity. Rovněž rehabilitace a návrat do obvyklého života byly podle lékařů rychlejší.

Zákrok si na pondělní tiskové konferenci pochvaloval i pětašedesátiletý Xavier, kterému robot plíci transplantoval. Uvedl, že necítil žádnou bolest. Lékaři mu nabídli robotickou operaci poté, co zaznamenal těžké problémy s dýcháním. „Zvážil jsem pro a proti. Měl jsem naprostou důvěru ve stroje, protože snižují lidské chyby,“ uvedl muž.

„Je to historický výsledek, který povede ke zlepšení kvality života pacientů,“ věří zástupci nemocnice. Podle španělského tisku se jedná o první transplantaci plíce, kterou uskutečnil výlučně robot. Podle deníku El País se jedna částečně robotická transplantace plíce již dříve uskutečnila v Los Angeles.

V Barceloně doufají, že v příštích měsících otestují nový postup za použití robota Da Vinciho i při transplantaci obou plic a že dále tuto techniku zdokonalí tak, aby se jí dostalo širšího využití.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropa má novou družici, která může výrazně zlepšit předpovědi počasí

Nově vypuštěný satelit MTG-S1 umí měřit teploty vzduchu v různých výškách, takže by mohl přinést úplně novou rovinu do přesností předpovědí. Největší prospěch z něj bude mít Evropa, která ho financovala.
4. 7. 2025

Japonsko se jako první na světě pustí do těžby kovů z hlubokého mořského dna

Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
4. 7. 2025

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
3. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
3. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025
Načítání...