Australská studie našla enzym, který by mohl být spojený se syndromem náhlého úmrtí kojence

Tým australských vědců objevil v krvi enzym, který by mohl pomoci lépe rozpoznat novorozence ohrožené syndromem náhlého úmrtí kojence (SIDS). Podle autorů studie, která vyšla v odborném časopise The Lancet Discovery Science, je to přelomové zjištění.

Děti, které zemřely na SIDS a byly součástí studie, měly krátce po narození v průměru nižší hladinu enzymu zvaného butyrylcholinesteráza (BChE), uvedli vědci. Tato látka hraje důležitou roli v mozku a její nízká hladina může snížit schopnost spícího dítěte probudit se nebo reagovat na okolí, vysvětluje agentura Reuters.

  • Podle dat z roku 2020 připraví v České republice SIDS o život 22 kojenců ročně. Je to osm procent všech dětí, které zemřou do jednoho roku.
  • Častěji se to týká chlapců než děvčat, nejčastěji se to stane mezi druhým a čtvrtým měsícem.

„Očividně zdravé dítě, které usne a už se neprobudí, je noční můrou každého rodiče. Až dosud neexistoval žádný způsob, jak odhadnout, které dítě by to mohlo postihnout,“ uvedla vedoucí studie Carmel Harringtonová z dětské nemocnice na sydneyském předměstí Westmead. „Ale to už není ten případ. Našli jsme první marker, který by mohl naznačovat zranitelnost dřív, než dojde k úmrtí,“ dodala lékařka, jejíž dítě před 29 lety zemřelo na SIDS, což ji přivedlo k námětu studie.

Detailní analýza desítek dětí

Vědci pracovali s krevními vzorky, které se v rámci screeningového programu odebírají u porodu. Srovnávali hladinu BChE u 26 dětí, které později zemřely na SIDS, u 41 dětí, které zemřely z jiných příčin, a u 655 přeživších dětí. Konstatovali, že dětem se SIDS hůře fungoval nervový systém, který řídí nevědomé a mimovolní funkce v těle.

Zjištění australských vědců má velký potenciál do budoucna, ale zatím nemá praktické využití. Měření BChE pouze naznačuje jistý trend, ale děti nebylo možné jasně rozdělit do dvou skupin. Děti se SIDS měly v průměru nižší hladiny BChE, skupiny se ale také hodně překrývaly. Přibližně polovina dětí se SIDS spadala do stejného rozmezí jako polovina dětí, které nezemřely.

Již dříve přišli vědci na jiné faktory, které mají výraznější dopad na náhlá úmrtí kojenců. U dětí žen, které v těhotenství kouří, je výskyt SIDS třikrát častější než u nekuřaček. U dětí s nižší hladinou zkoumaného markeru je četnost 1,1 až 1,5krát vyšší, píše deník The Guardian.