Do pěti let bude dostupné mateřské mléko ze zkumavky, tvrdí firma financovaná Billem Gatesem

Mateřské mléko vyráběné v laboratoři by mohlo být na trhu do pěti let, slibují výzkumníci. Pracuje na tom společnost podporovaná finančně Billem Gatesem.

Společnost BIOMILQ se snaží vytvořit buňky, které by mohly vyrábět lidské mateřské mléko podobným způsobem, jakým některé společnosti vytvářejí laboratorně pěstované maso. Pro CNN Business to popsala spoluzakladatelka společnosti Leila Stricklandová.

Stricklandová přišla s tímto nápadem poté, co měla problémy s kojením svého prvního dítěte a pak zjistila, kolik dalších matek se potýká se stejným problémem. Náhražek mléka sice existuje spousta a vyrábějí se celé desítky let, ale žádná neposkytuje zcela plnohodnotnou náhradu přirozeného kojení.

Startup se sídlem v Severní Karolíně získal investici ve výši 3,5 milionu dolarů od fondu Breakthrough Energy Ventures, který založil Bill Gates, už v červnu 2020. Tento fond kromě Gatese podporují i další technologičtí vizionáři, mezi členy správní rady Breakthrough Energy patří generální ředitel Amazonu Jeff Bezos, Mark Zuckerberg z Facebooku a zakladatel Virgin Richard Branson.

Kojení ze zkumavky

Oblíbené náhrady mateřského mléka, jako jsou třeba výrobky značek Sunar (zkratka slov Sušena Národní), Hipp nebo Nutrilon, obsahují zejména mléčný tuk, který malé děti nutně potřebují ke zdravému rozvoji. Bývají doplňované i nejrůznějšími látkami, které napodobují vlastnosti mateřského mléka, ale složení toho „přírodního“ je natolik složité, že zcela ho zatím okopírovat nejde.

Například podle americké Mayo Clinic umělá kojenecká výživa neposkytuje stejné prvky posilující imunitu jako mateřské mléko, které může poskytnout pouze lidské tělo, a zároveň uvádí, že mateřské mléko je snadněji stravitelné.

A právě to chce BIOMILQ vyřešit. Pracuje na výrobě umělého lidského mléka, které bude mít plně vlastnosti toho přirozeného. Ve vývoji využívá lidskou prsní tkáň a mléko darované místními ženami. Výzkum a vývoj je ale náročný, platí pro něj podobná pravidla i problémy jako pro výrobu umělého masa. V laboratorních podmínkách není tak velký problém vytvořit miniaturní množství mateřského mléka, ale problém je dostat vše do podoby, kdy by se dalo vyrábět v průmyslovém množství. A navíc tak, aby se to vyplatilo. 

Společnost BIOMILQ bude muset samozřejmě získat schválení regulačních orgánů, které prokáže, že jejich výrobek je pro kojence bezpečný a přínosný. Podle Stricklandové by tato náhražka měla poskytovat dětem výživu, jejíž profil je bližší lidskému mléku ve srovnání s kojeneckou výživou založenou na kravském mléce. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 48 mminutami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 3 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 5 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 6 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 7 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 21 hhodinami
Načítání...