Lidský mozek začíná zpomalovat až po šedesátce, odhalil výzkum

Spousta dospělých si všímá, že se stávají v průběhu života duševně pomalejšími. Zatímco ve dvaceti letech byli schopni rychlého úsudku, teď mají pocit, že jim všechno trvá mnohem déle. Podle nového výzkumu to ale není tím, že by ztráceli mozkovou kapacitu.

S přibývajícím věkem se sice lidská reakční doba opravdu prokazatelně zpomaluje, ale nová studie tvrdí, že to není proto, že by rychlost zpracování dat v dospělém mozku klesala.

Podle studie zveřejněné 17. února v časopise Nature Human Behaviour zůstává mozek až do šedesátky stejně pohotový jako dřív. Proč tedy hromada předchozích výzkumů vedla odborníky k přesvědčení, že rychlost myšlení dosahuje vrcholu už kolem dvacítky?

Je to proto, že „reakce je zpomalena jinými faktory, než je samotná inteligence nebo duševní bystrost,“ uvedl hlavní autor studie, německý psycholog Mischa von Krause z Heidelberské univerzity. „Náš výzkum ukazuje, že toto zpomalení není způsobeno snížením rychlosti kognitivního zpracování,“ řekl von Krause. „Až do starší dospělosti se rychlost zpracování informací v námi studovaném úkolu téměř neměnila.“

Reakce zpomalují, intelekt ne

Podle von Krauseho výzkumů se ukazuje, že s přibývajícím věkem člověk ztrácí impulzivitu a po dvacítce se začínají zpomalovat i fyzické reflexy. Tyto faktory mají významný dopad na to, jakou rychlostí člověk reaguje na okolní svět, a reálně proto zpomalují to, jak lidé po dvacítce  reagují na vjemy. Příčinou tohoto zpomalení ale rozhodně není to, že by dospělý mozek začal být méně bystrý.

„Pomalejší reakce můžeme vysvětlit tím, že lidé se s přibývajícím věkem stávají ve svých rozhodnutích opatrnějšími a snaží se více vyvarovat chyb,“ vysvětluje von Krause. „Zároveň se s rostoucím věkem zpomalují i motorické procesy, tedy například mačkání kláves pro odpovědi v experimentu.“ Tyto faktory podle něj starší studie nebraly dostatečně v úvahu.

Milionový experiment

Pro tuto studii von Krause a jeho kolegové analyzovali údaje od více než 1,2 milionu lidí, kteří se zúčastnili on-line experimentu, v němž se měřila jejich reakční doba na inteligenční test. Účastníci v něm měli za úkol stisknutím správné klávesy zařadit vybraná slova a obrázky, které se objevily na obrazovce.

Ukázalo se, že reakční časy lidí se začaly zpomalovat po jejich dvacátém roce života. Při podrobnějším rozboru dat ale psychologové zjistili, že pomalé reakce byly pravděpodobně způsobeny jinými faktory, než je schopnost mozku zpracovávat informace. Samotný mentální proces zodpovědný za rozhodování o správné odpovědi se začal zpomalovat až ve věku kolem šedesáti let.

„Autoři předchozích studií obvykle interpretovali pomalejší reakční dobu u starších lidí jako důkaz zpomalení kognitivních funkcí,“ uvedl von Krause. „Použitím matematického modelu základních kognitivních procesů se nám ale podařilo ukázat, že ve hře jsou jiné věci.“

Studie také nenašla žádnou skupinu, která by se vyvíjela nějak odlišně. „Zdá se, že všichni stárnou stejně, tedy alespoň pokud jde o jejich rozhodovací schopnosti, bez ohledu na pohlaví, národnost nebo vzdělání,“ doplnil von Krause.

Staří nejsou hloupí

„Pozorovali jsme sice obecný pokles mentální rychlosti související s věkem, který začínal přibližně ve věku šedesáti let, ale zároveň jsme sledovali velkou rozmanitost mentální rychlosti ve všech věkových skupinách. To znamená, že existovala spousta starších lidí, kteří stále měli velmi vysokou úroveň mentální rychlosti,“ řekl von Krause. „Proč si někteří lidé dokážou udržet vysokou mentální rychlost i ve vyšším věku, je rozhodně velmi zajímavou cestou pro budoucí výzkum.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 12 hhodinami

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 15 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 16 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
včera v 12:46

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025
Načítání...