Vědci našli na Sibiři tvora, který se probudil ze spánku v permafrostu po 24 tisících letech

Mikroskopický mnohobuněčný organismus nalezený na Sibiři se probral k životu po 24 tisících letech, které strávil zmražený v tamní řece. Popsali to vědci v nové studii zveřejněné v odborném časopise Current Biology. Odborníci si dosud mysleli, že podobné organismy dokáží v zamrzlém stavu strávit kolem deseti let, nyní se však domnívají, že je jejich schopnost přežít v podstatě neomezená.

Experti nalezli organismus z třídy pijavenek v ruské Arktidě, kde se po tisíciletí nacházel v takzvané kryptobióze, tedy stavu, jímž některé jednodušší organismy reagují na nepříznivé životní podmínky. Vědci jej rozmrazili, načež se organismus nepohlavně rozmnožil. Radiokarbonovou metodou datování pak určili, že je starý mezi 23 960 a 24 485 lety.

„Odnášíme si z toho zjištění, že mnohobuněčné organismy mohou být zmraženy a uchovány tisíce let a pak se zase vrátí k životu – což je sen řady spisovatelů,“ řekl médiím ruský vědec Stas Malavin. Dodal přitom, že odborníci musí ještě důkladněji prozkoumat, jak se organismu taková věc podařila.

Téměř nesmrtelná pijavenka

Organismy z třídy pijavenek jsou známy svou vysokou odolností. Podle listu The New York Times jsou jedny z mála živých tvorů odolných vůči radioaktivitě a vydrží i nedostatek kyslíku, potravy i roky bez vody. Podobnou schopnost ožít po tisíci letech zamrazení podle BBC v minulosti prokázaly i další mnohobuněčné organismy a některé květiny. 

Pijavenka pod mikroskopem
Zdroj: Wikimedia Commons

Pijavenky jsou pozoruhodné tím, že se rozmnožují pouze nepohlavně, nikdy nebyla prokázána existence samců. Je to zvláštní, protože pijavenky jsou značně rozsáhlá a různorodá skupina organismů; nepohlavní rozmnožování by u nich nemělo být možné – k takové různosti by měla chybět rozmanitost genetické informace.

Před několika lety se ale ukázalo, že si pijavenky zřejmě vypomáhají tím, že „kradou“ genetickou informaci od jiných organismů, asi 10 procent jejich genomu patří jiným tvorům. Následné analýzy ukázaly, že pijavenky jsou schopné takto pro své účely využívat DNA bakterií, hub, řas i prvoků.

Hrozba tajícího permafrostu

Současný objev však podle stanice CNN zároveň ukazuje hrozbu, kterou představuje tání sibiřského permafrostu. Kvůli člověkem způsobené změně klimatu se teploty zvyšují nejrychleji právě v oblasti Sibiře, kde se tání permafrostu výrazně zrychluje.  Do okolí se z něj tak mohou uvolňovat nejrůznější mikroorganismy, které byly dříve uvězněné.

Jedná se zejména o viry a bakterie, ale nový objev ukazuje, že se to týká i větších mnohobuněčných organismů. A pokud mají schopnost přežívat, znamená to, že mohou mít dopad i na současný svět.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Trumpovy vyhazovy způsobují chaos nejen mezi jadernými experty

Administrativa Donalda Trumpa propustila tisíce státních zaměstnanců, například z ministerstva školství, Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nebo lesní správy. Důvodem je snaha ušetřit na federálních výdajích. Odborníci ale upozorňují, že fungování některých úřadů tím může být ohroženo, zejména pokud se výpovědi týkají odborných vědeckých pozic.
před 6 hhodinami

Korejci zvažují obchodní loď na jaderný pohon

Jihokorejská loďařská společnost zveřejnila svoje plány na stavbu masivní kontejnerové lodi, která by nemusela řešit kolísavé ceny fosilních paliv ani se zdržovat čerpáním pohonných hmot. Nebyla by omezena ani délkou trasy, protože má být poháněna malým jaderným reaktorem. Pomoci by to mohlo i dekarbonizaci námořní dopravy.
před 11 hhodinami

Kořeněně, dřevitě, sladce. Vědci popsali, jak voněly mumie

Vědci analyzovali starověké egyptské mumie. Zajímalo je, jakým způsobem voní – a to jak z hlediska samotného chemického složení, tak i vjemu na lidi. Pro studii využili jak citlivé přístroje, tak i speciálně vycvičené lidské „čichače“.
před 11 hhodinami

Čínští astronauti vyrobili v kosmu raketové palivo. Využili umělou fotosyntézu

Čínští astronauti dokázali vyrobit ve vesmíru raketové palivo a kyslík pomocí „umělé fotosyntézy", a to při běžné teplotě. Šlo o jeden z dvanácti experimentů, které provedli na vesmírné stanici Tchien-kung.
před 14 hhodinami

V Hongkongu vytvořili lék na jeden druh leukemie. Míra přežití je 97 procent

Vývoj léků proti rakovině trvá mnohdy desítky let, takže se může zdát, že se v tomto oboru nic neděje. Ale když pak výsledky přijdou, mohou pomoci zachraňovat tisíce lidských životů. To slibuje i nový lék proti rakovině krve, se kterým přišli hongkongští vědci.
před 15 hhodinami

V Arktidě je rekordně málo mořského ledu

Za běžných okolností v lednu v Arktidě mořského ledu přibývá. Letos ale v druhé polovině měsíce ledu příliš nepřibývalo, anebo ho dokonce mírně ubylo. Rozsah mořského ledu v Arktidě celkově klesá dlouhodobě. Chaotické však byly i srážky, kdy například v Texasu bylo víc sněhu než na Aljašce.
16. 2. 2025

Středověké konference popularizovaly vědu. Historik popsal roli Jana Husa

Když se řekne kvodlibet, drtivé většině Čechů se zřejmě nevybaví vůbec nic. Ale právě za studium kvodlibetů byl nyní oceněn český historik a filozof Ota Pavlíček – v lednu 2025 obdržel Cenu Neuron pro nadějné vědce a s ní spojenou odměnu 500 tisíc korun na další výzkum. Roli v nich hrál i český mistr Jan Hus. Proč je právě kvodlibet tak zajímavý a možná i důležitý pro moderní dobu?
16. 2. 2025

Kjótský protokol se pokusil před 20 lety snížit emise

Před dvaceti lety, 16. února 2005, vstoupil po ratifikaci Ruskem v platnost Kjótský protokol o snížení emisí skleníkových plynů. Podle dokumentu měly být v letech 2008 až 2012 sníženy celkové světové emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v průměru o 5,2 procenta v porovnání s rokem 1990. Platnost protokolu byla nakonec prodloužena do roku 2020. Nahradila ho pařížská úmluva OSN o změně klimatu, která vstoupila v platnost v listopadu 2016.
16. 2. 2025
Načítání...