Začíná Týden vědy a techniky, kvůli pandemii je on-line

Letošní ročník Festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR bude kvůli pandemii koronaviru poprvé celý on-line. Od pondělí do neděle nabídne přednášky předních českých vědců, které budou stejně jako dokumentární filmy ke zhlédnutí zdarma na webu tydenvedy.cz. Jubilejní dvacátý ročník festivalu oslaví 130. výročí založení předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR, připomene největší vědecké úspěchy jejích pracovníků a ukáže, jak jednotlivá pracoviště aktuálně přispívají v boji proti covidu-19.

Festival vědy odstartuje v pondělí ve 14:00 přednáškou nazvanou Koronaslova v síti novinářských otázek. Proslovem ji uvede předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová.

Podle ní hraje v dnešní koronavirové době zásadní roli právě dostupnost současných odborných poznatků. Vědci se budou během týdne věnovat i epidemiologickým modelům, systému včasného varování před zemětřesením nebo laseru.

Součástí festivalu je tradičně promítání tematických dokumentárních filmů. Zájemci o vědu se mohou těšit třeba na snímek „Perkův dalekohled“, který propojuje největší český dalekohled s fenoménem české astronomie Lubošem Perkem.

Magnetické bouře, změny klimatu, extrémní sucha, bleskové povodně a další jevy ovlivňující životy lidí po celém světě představí cyklus nazvaný Tiché hrozby.

Diskuse se špičkovými českými vědci

Novinkou letošního ročníku jsou „živé“ diskuse s vědci po přednášce. Diváci přednášejícím zašlou dotazy a ti je po přenosu zodpoví.

Týden vědy a techniky AV ČR se za dobu své existence stal největším vědeckým festivalem v Česku. Loňský ročník nabídl napříč republikou 619 přednášek, exkurzí, workshopů či výstav. Festivalu se zúčastnilo 47 tisíc návštěvníků.