Univerzita Karlova představila sadu pro diagnostiku covidu-19 i chřipky

Nové sady pro diagnostiku covidu-19 i chřipky typů A a B ve středu představili zástupci Univerzity Karlovy a spolupracujících společností. Kompletní testy budou dostupné na podzim, podle tvůrců mají zrychlit proces testování. O vývoji univerzita informovala poprvé už v srpnu.

Jednatel dceřiné společnosti UK GeneSpector Michal Pohludka uvedl, že by využití sady mohlo zvýšit současnou kapacitu laboratoří. Cena testu by podle zástupců univerzity neměla překročit 1200 korun. Nyní u PCR testu ministerstvo zdravotnictví stanovilo maximální cenu 1674 korun a 82 korun za odběr. Kompletní společný produkt pro testování na covid-19 i chřipku má být podle UK dostupný již v říjnu. 

Podle tvůrců bude celý proces od příchodu vzorku do laboratoře po získání výsledku v sérii po 94 vzorcích trvat méně než hodinu a půl. Už dříve univerzita uvedla, že standardní doba u PCR testu je nyní kolem dvou hodin.

Ohledně sady pro odběr výzkumníci upozornili na roztok, který virus inaktivuje a zároveň umožní bezpečné uchování vzorku při pokojové teplotě. Autor současné technologie Stanislav Kmoch z 1. lékařské fakulty UK uvedl, že roztok vznikal řadu let. Na jaře se ukázalo, že by mohl najít uplatnění i v testování covid-19.

Zkrácení procesů

Na odběrovou sadu navazuje izolační a detekční kit, kdy izolace virové RNA, tedy nejnáročnější krok v rámci testování, byla podle UK zkrácena pod deset minut. Tyto části pocházejí od spolupracujících firem.

Na vývoji testu spolupracoval Kmochův tým z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a firmy Generi Biotech, Spadia Lab a ZKV Career. Ty v srpnu založily novou dceřinou společnost UK GeneSpector. Ta bude dodávat právě nově vyvinuté testy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
před 5 hhodinami

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 9 hhodinami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 11 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
včera v 16:35
Načítání...