Vědci v laboratoři vyrobili miniaturní lidské srdce z kmenových buněk

Lékařští experti z Michiganské státní univerzity poprvé vytvořili v laboratoři miniaturní model lidského srdce, který obsahuje všechny typy buněk tohoto orgánu. Celá jeho struktura je funkční, popsali vědci.

Lidské srdce
Zdroj: ČTK/WAVEBREAK/Wavebreak Media LTD

Tento výzkum má podle jeho autorů velký význam pro zlepšení péče o nemocné se srdečními problémy. Ve Spojených státech, kde studie probíhala, jsou právě nemoci srdce nejčastější příčinou úmrtí –⁠ ročně tam připraví o život přibližně 647 tisíc lidí.

„Tato miniaturní srdce nám poskytují nesmírně dokonalý model, na němž můžeme studovat všechny možné druhy srdečních poruch, a to s mírou přesnosti, o které jsme mohli dříve jen snít,“ uvedl hlavní autor modelu Aitor Aguirre. Informace o něm vyšly na odborném serveru bioRxiv.

Tento druh tkáně se nazývá organoid. Jde v podstatě o zmenšené a zjednodušené verze lidských nebo zvířecích orgánů, které se dají v laboratořích vypěstovat z kmenových buněk. Organoidy mohou napodobovat ve velmi primitivní formě mnoho lidských orgánů. Dají se díky tomu využívat například na testování dopadů některých léků –⁠ tento přístup vnesl revoluci například do léčby rakoviny. Nedávno zase vědci vyrobili organoidy, které vznikly z neandertálské DNA a napodobují malé pravěké mozky.

Tyto výzkumy jsou pro řadu lidí eticky znepokojivé, proto se snaží být vědci maximálně transparentní a informovat v co největší šíři.

Nová technologie

V tomto případě mohli vědci sledovat, jak roste lidské srdce –⁠ z několika buněk, pak nabírá stále větší míru složitosti a dělí se na jeho dobře známé části.

Tato technologie umožňuje vytvořit podobných oganoidů větší množství současně, takže vědci mohou studovat řadu jevů velmi levně. 

Hlavním smyslem tohoto výzkumu je studium toho, jak se v lidském srdci objevují vývojové vady –⁠ tedy kdy během vzniku tohoto orgánu buňky udělají nějakou poruchu, která má pak vážné následky.