V USA mohly kvůli pandemii umřít na rakovinu desetitisíce lidí navíc. Nechávají se méně testovat

Ve Spojených státech se od začátku pandemie covidu-19 o polovinu snížil počet zjištěných onemocnění rakovinou. K tomuto závěru došla nová americká studie, o níž informuje agentura AFP. Její autoři takový vývoj označili za nepříznivý. Způsoben je podle nich odkládáním neurgentních návštěv lékařů a tím, že se lidé pokud možno vyhýbali nemocnicím, protože měli strach z nákazy koronavirem.

Podle závěru vědců klesl počet diagnostikovaných případů šesti typů rakoviny v březnu a dubnu letošního roku o 46 procent oproti obvyklým číslům. Úbytek přitom začal v prvním březnovém týdnu, tedy těsně před přijetím společenských restrikcí v USA, a ustálil se na své poloviční hodnotě koncem toho měsíce. V současné chvíli počty odhalených případů rakoviny znovu stoupají, stále však nedosáhly svých původních hodnot před pandemií.

„I když si lidé začali udržovat odstup od ostatních, rakovina si nedala pauzu,“ napsali autoři studie. „Opoždění diagnóz povede bezpochyby k projevům v pokročilejším stadiu s vážnějšími klinickými následky,“ dodávají. Citují přitom dosud nepublikovanou studii z londýnské univerzity UCL, podle níž v důsledku pandemie zemřelo na rakovinu v USA o 33 890 lidí více, než je obvyklé.

Na pokles odhalených nádorových onemocnění upozornilo v minulosti také například Nizozemsko. Podle expertů se přitom jedná z hlediska veřejného zdraví o časovanou bombu, na kterou by se měly zdravotnické úřady připravovat.

Jde přitom jen o jeden z nepřímých zdravotnických dopadů nynější pandemie. Jiné studie již dříve ukázaly, že nápadně klesl rovněž počet urgentních případů zástavy srdce, mozkové mrtvice či zánětů slepého střeva. Významně se snížily také počty základních vakcinací u dětí a mezinárodní zdravotnické agentury se rovněž obávají nepříznivého vlivu na boj s virem HIV, malárií či tuberkulózou. Vzhledem k šíření koronaviru se totiž přerušila řada zdravotnických kampaní, dodavatelských řetězců a mnoha lidem se ztížil přístup k lékařské péči.

Data z Velké Británie to potvrzují

Britští vědci předpovídali, že se něco takového stane, už v dubnu, kdy to začala naznačovat první data. Experti z UCL tehdy na základě údajů z nemocnic uvedli, že jen ve Velké Británii kvůli pandemii může na rakovinu zemřít více osob než během „normálního roku“.

Britští vědci spočítali, že za rok 2020 by takových osob mohlo být až o 20 procent víc než v minulých letech. Průměrně ročně v Británii umírá na nádory 31 354 nově diagnostikovaných pacientů, letos by jich mohlo být o 6270 více. Pokud by se počítaly nejen nově diagnostikované případy, mohlo by být mrtvých na rakovinu kvůli omezení péče za pandemie dokonce až o 17 915 více.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na jih USA vpadl arktický vzduch, sněžilo na Floridě a panovaly mrazy

Zatímco Česko během letošní zimy zůstává ušetřeno déletrvajících epizod se silnějšími mrazy, značná část kontinentálních Spojených států zažila v posledních dnech nezvykle rozsáhlý vpád arktického vzduchu. Ten přinesl teploty o 15 až 25 stupňů Celsia nižší oproti dlouhodobým průměrům v této roční době.
před 8 hhodinami

Největší ledovec světa může zablokovat kolonie tučňáků, obávají se vědci

Tučňáky a ploutvonožce na ostrově Jižní Georgie v jižním Atlantiku ohrožuje blížící se obrovský ledovec, píše server britského deníku The Times. Vědci se obávají, že by na ostrově mohl vyhubit celé kolonie zvířat.
před 9 hhodinami

Trump dočasně zakázal zdravotnickým organizacím komunikovat s veřejností

Americké federální zdravotnické organizace nesmí z rozhodnutí administrativy prezidenta Spojených států Donalda Trumpa dočasně komunikovat s veřejností. S odkazem na desítky současných i bývalých úředníků a dalších osob obeznámených s touto záležitostí to tvrdí deník The Washington Post. Organizace tak prý nesdílí ani pravidelné zprávy o nemocnosti, šíření nakažlivých chorob ani aktualizace týkající se vysoce nakažlivé ptačí chřipky.
včera v 17:46

Australští vědci navrhují diskuzi o genetické úpravě lidských embryí

Úprava neboli editace lidských embryí je v současné době nezákonná. Současně jde ale o pokrok ve vědě vpřed, který je tak rychlý, že se začínají objevovat otázky, kdy a jak tato omezení opustit.
včera v 16:14

Solární elektrárny v EU loni poprvé vyrobily víc energie než ty uhelné

Podíl solární energie na výrobě elektřiny v Evropské unii byl loni s jedenácti procenty poprvé vyšší než podíl uhelných elektráren, které vyprodukovaly necelou desetinu celkového energetického mixu. Ve zprávě to uvedl výzkumný institut Ember. Loni dále klesal celkový podíl energie z fosilních zdrojů, naopak ty obnovitelné dosáhly dosud nejvyššího podílu 47 procent na celkové výrobě.
včera v 11:28

U Hradce se našly stopy po vojenských střetech z doby husitské

Archeologové na jižním okraji Hradce Králové objevili osídlení z pravěku, středověku a stopy po vojenských střetech z novověku. Území na levém břehu Labe jižně od centra se pokládalo za archeologicky méně významné. Objevy z posledních let ale naznačují opak, řekl archeolog Radek Bláha. Nálezy jsou z lokality Na Pískách v městské části Třebeš u silnice na Vysokou nad Labem.
včera v 10:49

Častí uživatelé sociálních sítí jsou podrážděnější, zjistila studie

Dospělí, kteří často používají sociální sítě, jsou vznětlivější a trpí výrazně vyšší mírou podrážděnosti než ti, kteří se sociálním médiím vyhýbají. Zjistil to výzkum expertů z Centra pro kvantitativní výzkum zdraví při Massachusettské všeobecné nemocnici a Harvardské lékařské fakultě.
včera v 09:04

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
22. 1. 2025Aktualizováno22. 1. 2025
Načítání...