V noci nastane polostínové zatmění, Měsíc bude trochu „začouzený“

Na obloze nad Českem bude v pátek večer možné pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Úkaz, při kterém jeho povrch vypadá jako částečně zahalený kouřem, bude tentokrát hůře viditelný, než tomu bylo letos v lednu. Svého maxima dosáhne krátce před 21:30. Znovu bude možné spatřit polostínové zatmění Měsíce z Česka v roce 2022.

„Měsíc bude nízko nad obzorem v době úkazu mírně potmavlý z pravého okraje,“ popsal podívanou astronom a fotograf Petr Horálek. Zdůraznil, že i přes horší viditelnost je jev příležitost pro fotografy, protože na snímcích vynikne lépe.

Ačkoliv úkaz bude možné pozorovat mezi 19:46 až 23:04, očima ho lidé podle Horálka spatří jen několik desítek minut kolem maxima. To nastane ve 21:25, zhruba půl hodiny po východu Měsíce v Praze.

Není zatmění jako zatmění

Polostínové zatmění nastává při úplňku, ale jen pokud Měsíc projde blízko stínu vrženého Zemí. Dráha Měsíce je podle astronoma Petra Horálka vůči rovině zemské dráhy skloněna asi o pět stupňů a zemský stín na obloze pokrývá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o úhlovém průměru jen 1,5 stupně. Měsíc tak zemský stín i jeho blízké okolí častěji mine a k zatmění nedojde. Polostínové zatmění je navíc očima patrné jen v době, kdy se Měsíc nachází velice blízko okraje zemského stínu.

Výraznější polostínové zatmění podle astronomů přijde až 28. října 2023. Úplné zatmění Měsíce bude z Česka viditelné 7. září 2025.