V úterý Zemi jen těsně minula planetka. „Málem se dotknula družic na geostacionární dráze“

V úterý Zemi velice těsně minul asteroid 2020 HS7. „A to tak těsně, že se málem dotknul družic na geostacionární dráze,“ uvedli experti z observatoře Kleť.

Trajektorie 2020 HS7 na obloze vznikla složením sedmi sedmisekudových expozic pořízených teleskopem KLENOT Observatoře Kleť
Zdroj: Miloš Tichý

Blízkozemní planetka 2020 HS7 byla objevena na Observatoři Pan-STARRS 2 na Haleakale na Havaji 27. dubna 2020. První výpočty její dráhy podle Miloše Tichého z observatoře Kleť i úvodní následná pozorování dokonce nevylučovaly srážku se Zemí.

Další evropská astrometrická měření včetně jihočeské Kletě v rámci Projektu KLENOT nebo německého Tautenburgu ale srážku vyloučila. Planetka pak opravdu přesně podle propočtů Zemi velmi těsně minula.

Na snímcích z teleskopu KLENOT Observatoře Kleť je vidět i posun objektu mezi hvězdami
Zdroj: Miloš Tichý

„Těleso o průměru 6–8 metrů by na povrchu Země velkou škodu nenadělalo, se satelity na oběžné dráze by to mohlo být horší,“ uvádí Miloš Tichý. Nejblíže byla planetka v úterý 28. dubna ve 20:51 – a to ve vzdálenosti 36 tisíc kilometrů, čili pouhých 200 kilometrů od linie geostacionárních družic.