Domácí kočky jsou nečekaně úspěšní predátoři. Ale jen sto metrů od domova

Nová studie ukazuje, že lovící domácí kočky mohou mít zásadní dopad na lokální populace zvířat. S ohledem na omezené teritorium dokážou předčit i divoké predátory. Nejčastěji se kočky pohybují ve vzdálenosti kolem 100 metrů u domu, kde mohou uškodit především ptákům.

V rámci výzkumu experti z amerických univerzit spolupracovali s občanskými vědci ze šesti zemí. Sbírali pomocí lokátorů s GPS systémem údaje o kočkách a jejich kořisti. Celkem se jim podařilo získat informace o 925 domácích zvířatech.

„Protože se jedná o kočky, které jsou doma krmené, tato zvířata zabíjí méně kořisti za den než divocí predátoři, ale oblast jejich lovu je tak malá, že jejich dopad na lokální zvířata je opravdu znepokojivý,“ uvedl hlavní autor výzkumu Roland Kays. „Přidejte k tomu nepřirozenou hustotu domácích koček v některých oblastech a riziko ptákům a drobným savcům se stane ještě horším,“ uvedl Kays.

„Zjistili jsme, že domácí kočky mají dvakrát až desetkrát větší dopad na divoká zvířata než divocí predátoři,“ dodal přírodovědec.

Přesná čísla kočičích úlovků nejsou

O tom, kolik zvířat kočkám podlehle, neexistují žádná přesná čísla, jen odhady. Některé z nich říkají, že jen v Severní Americe zabijí mezi 10–30 miliardami zvířat ročně.

Tato nová studie ukázala, že domácí kočky zabily za jeden rok průměrně 14,2 – 38,9 zvířat na hektar. Důležitý fakt je i to, že nejvíce škod je napácháno v již narušených oblastech – typickým příkladem byla místa, kde se staví nové domy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
14. 5. 2025

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
14. 5. 2025

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
14. 5. 2025
Načítání...