„Nesmrtelné“ sekvoje začaly umírat. Nikdy se to nedělo, varují vědci

Sekvoje, respektive strom sekvojovec obrovský, jsou největším žijícím organismem na Zemi. Některé se dožívají až tří tisíc let a jsou známé tím, že do tohoto věku jsou prakticky nesmrtelné. Přesto nyní mnoho těchto unikátních stromů umírá, ukázala vědecká studie.

Viníkem je kůrovec – tedy brouk, který doposud po tisíce let nedokázal sekvoje ohrozit. Předběžné výsledky výzkumu ale ukazují, že rychlé klimatické změny stromy oslabují natolik, že si s agresivním broukem nedokážou poradit. Rychlost umírání sekvojí vědce nepříjemně zaskočila.

Od roku 2014 zemřelo v amerických národních parcích Sequoia & Kings Canyon 28 těchto stromů – všechny na kombinaci tří faktorů: sucho, požáry a kůrovec. Tvrdí to předběžné výsledky výzkumu, jehož definitivní výsledky budou v odborných časopisech publikovány na konci letošního roku.

Zejména schopnost kůrovce ničit sekvoje je nečekaná, něco podobného doposud přírodovědci nepozorovali a neexistují ani důkazy, že by k něčemu podobnému kdy docházelo v minulosti. Brouk je nyní schopen poškodit i ty největší dospělé sekvoje, jimž se říká monarchové. Přitom jejich odolnost vůči tomuto hmyzu bývala až doposud učebnicovým příkladem unikátnosti sekvojí.

„Je to neslýchané, tohle se nikdy předtím nestalo,“ uvedla Christy Brighamová, která výzkum vede. „Mysleli byste, že obří sekvoje nezemřou v ohni, že jim neublíží hmyz. Tak to už není pravda.“

Kalifornie, kde tyto stromy rostou, má o nich záznamy staré více než sto let. Podle nich až doposud sekvoje umíraly jen tak, že spadly nebo totálně zkolabovaly při masivních požárech – neexistují ale doklady, že by umíraly vzpřímené.

Umírání stromů v kontextu doby

Nyní se to ale děje, sekvoje umírají shora dolů – a v jejich korunách je přitom neobvyklé množství kůrovce. To vše probíhá v letech, kdy je historicky nejsušší a současně nejteplejší klima.

Množství uhynulých stromů je sice relativně malé – oproti asi šesti tisícovkám, které v národních parcích rostou. Ale vědci, například profesor Nathan Stephenson, očekávají, že sekvojí podlehne mnohem více – s tím, jak mají být budoucí léta ještě teplejší a ještě sušší.

„Nečekám, že se ještě během mého života dostaneme do situace, kdy najednou bude umírat spousta stromů najednou. Ale předpokládám, že brouci budou ničit ty sekvoje, které jsou v největším stresu. Protože v budoucnu bude stresu vystaveno více stromů,“ uvedl Stephenson.

V historii parku přitom neexistují žádné záznamy, že by stromy čelily útoku kůrovce – podle Stephensona k tomu sice mohlo v dávné minulosti dojít, je ale potřeba nejprve najít nějaké důkazy.

Řešení

Správa parku na řešení problému intenzivně pracuje, její možnosti bojovat se změnou klimatu jsou ale omezené. Ekologové se snaží vysazovat stromy ve vyšších nadmořských výškách, než normálně rostly, a také pravidelně vypalují podrost v místech, kde se sekvoje vyskytují. Tím stromy získají lepší podmínky pro rozmnožování.

Sekvoje totiž lesní požáry ke své reprodukci vyžadují – vítají ale pomalé a slabší ohně, které dokážou zlikvidovat podrost, kde se pak mohou uchytit mladé stromky. Když je ale podrost příliš bujný, mladé sekvoje se neuchytí, a navíc pak hrozí devastující plameny, jež můžou mít na stromy fatální dopad.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
před 19 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025
Načítání...