Čína předstihne Spojené státy ve výzkumu umělých inteligencí, varuje think-tank

Čína předběhne Spojené státy americké ve výzkumu umělých inteligencí. Hlavní příčinou je intenzivní podpora akademického výzkumu v Číně, která se zaměřuje právě na klíčové technologie. Tvrdí to analýza Allenova institutu pro umělou inteligenci. Přelomovým by se měl stát rok 2020.

Analýza vývoje umělých inteligencí v Číně a USA ukazuje, že asijská velmoc už dokonce Spojené státy v některých ohledech předehnala. Například její univerzity už publikují více vědeckých prací na téma umělá inteligence než ty americké – byť je zatím podle Allenova institutu jejich kvalita horší.

Přelomovým rokem by se měl stát ten příští. Podle prognózy budou roku 2020 čínské studie tvořit většinu z 50 nejcitovanějších prací na téma umělé inteligence. A do roku 2025 by měly tvořit i většinu z jednoho procenta těch nejlepších publikovaných výzkumů.

Tento průzkum zvyšuje obavy, které panují jak ve Washingtonu, tak i v Silicon Valley, že Čína v těchto klíčových oblastech získává nad západním světem náskok – ať už se jedná o autonomní vozidla, virtuální realitu nebo bezdrátové sítě páté generace.

Čína na svém úspěchu pracuje

Hlavní autoři studie Field Cady a Oren Etzioni tvrdí, že se jedná o úspěch, který vychází z deseti let intenzivních investic. Výsledky se začaly projevovat ale až před dvěma roky, kdy Peking prohlásil, že se chce stát světovou jedničkou v oboru umělých inteligencí do roku 2030. „Podle většiny měřítek Čína předbíhá USA nejen čistě množstvím publikovaných studií, ale také produkcí těch nejvlivnějších,“ uvedli vědci.

Spojené státy podle tohoto průzkumu ztrácejí konkurenceschopnost také zpřísněním imigračních pravidel, která brání přílivu kvalifikovaných expertů na technologická témata – Čína naopak tyto experty dokáže získávat. „Nedávná omezení Spojených států vystavěla překážky pro práci zahraničních studentů a vědců a zřejmě zvýrazní trend k čínské nadvládě v oblasti umělé inteligence,“ popsali experti.

Spojené státy na rozdíl od Číny zatím nemají národní strategii, která by snahy a cíle koordinovala. Nedávno přesně k tomu vyzvala Washington skupina amerických think-tanků a výzkumníků. Mělo by to podporovat spolupráci soukromého a státního sektoru ve vývoji a používání těchto technologií.

V únoru pak podepsal americký prezident Donald Trump exekutivní příkaz nazvaný American AI Initiative, jímž se administrativě přikazuje, aby nasadila všechny dostupné zdroje k inovaci umělých inteligencí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Táta, máma – a druhá máma. Děti se třemi biologickými rodiči se rodí bez genetické nemoci

Asi jedno dítě ze dvou set se rodí s genetickou poruchou mitochondrií, která se dědí po matce. Britští vědci našli způsob, jak problém vyřešit – vyžaduje ale dalšího genetického rodiče. Dětí s kombinací DNA tří lidí už je osm a brzy se narodí další.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Kočky spí častěji na levém boku. Vědci věří v evoluční důvody

Spánek na levém boku by kočkám mohl pomáhat přežít v nebezpečných podmínkách, ale také po probuzení ze spánku reagovat rychleji na blížící se kořist. Popsala to nová studie, která vyšla v recenzovaném žurnálu.
před 11 hhodinami

Sluneční exploze vytvořila na tváři hvězdy obří jizvu

Před dvěma dny, 15. července, se na levé části Slunce vytvořil masivní filament. Tento oblak hustšího a chladnějšího plazmatu byl tak silný, že na povrchu hvězdy vytvořil jasně viditelný kaňon, který připomínal jizvu na tváři.
před 17 hhodinami

Ultrazpracované potraviny způsobují řadu problémů. Chemii „nasávají“ i ze strojů

Chipsy, hamburgery, slazené nápoje, ale i spousta dalších průmyslově zpracovaných potravin může způsobovat řadu civilizačních chorob a také významně přispívat k obezitě. Vědci v řadě nových studií popisují nejen dopady, ale také příčiny toho, proč je tento druh potravy tak zdraví škodlivý.
před 20 hhodinami

Před osmdesáti lety vyšlo slunce dvakrát: Oppenheimer odpálil první atomovou zbraň

Získat atomovou pumu se za druhé světové války pokoušeli Němci i Japonci, první pokusný jaderný výbuch se ale uskutečnil až 16. července 1945 v poušti u amerického městečka Alamogordo v Novém Mexiku. Byl výsledkem přísně tajného americko-britského projektu Manhattan, který v USA probíhal už od roku 1942.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Ani stopa po problémech. Obří dánská studie zkoumala riziko hliníku ve vakcínách

Z minulých desetiletí existuje spousta důkazů o bezpečnosti vakcín. Vzhledem k nové vlně obav z očkování ale přicházejí i nové studie. Jedna z nich nyní rodiče uklidňuje – hrozby spojované s hliníkem v očkovacích látkách jsou dle ní nesmyslné.
16. 7. 2025

Uherské Hradiště opakovaně ničily povodně. Archeologové zkoumali jeho odolnost

Uherské Hradiště bylo rušnou obchodní křižovatkou už před velkomoravským obdobím, které ho proslavilo nejvíc. Archeologové zjistili, že zde lidé žili a obchodovali už na přelomu 7. a 8. století. Vyplývá to z analýzy sedimentů a takzvaných pohřbených půd, odkrytých v městské zástavbě nedaleko původních břehů řeky Moravy.
16. 7. 2025

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
15. 7. 2025
Načítání...