Ripleyová přilétla. Loď Crew Dragon se úspěšně spojila s ISS

Po zhruba 27 hodinách letu se kosmická loď Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX v automatickém režimu úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Plavidlo je určeno pro dopravu lidí, první testovací let ale absolvuje jen s figurínou se senzory. Tu výzkumníci pojmenovali Ripleyová.

Kosmická loď nesená raketou Falcon 9 na cestu na oběžnou dráhu vyrazila v sobotu v 08:49 SEČ z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. V neděli v 11:51 SEČ se spojila s ISS automaticky, tedy bez pomoci robotického ramena vesmírné stanice. Jejím obyvatelům, kterými jsou v současnosti Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques, přivezla dvě stě kilogramů zásob.

U orbitálního komplexu stráví Crew Dragon asi pět dní a poté se vydá zpět na Zemi, kde přistane na padácích ve vodách Atlantského oceánu nedaleko břehů Floridy.

Trojici obyvatel ISS nyní seznamování s posádkou kosmické lodi nečeká. Na první testovací let vyrazil Crew Dragon totiž bez lidí. V jednom z křesel sedí jen figurína, kterou na Zemi pojmenovali Ripleyová – podle hlavní postavy filmu Vetřelec z roku 1979 Ellen Ripleyové. Oblečena je v letovém skafandru, který společnost SpaceX pro svůj pilotovaný program kosmických letů vyvinula.

Zbavit se závislosti na Rusku

Pokud se ani na další cestě kosmické lodi nevyskytnou žádné komplikace, měla by v červenci následovat druhá zkušební mise, tentokrát již s lidskou posádkou. Do vesmíru by se měli podívat astronauti Doug Hurley a Bob Behnken.

Crew Dragon je schopna do kosmu dopravit sedm astronautů, v běžném provozu by měla ale transportovat čtyři. Tato kosmická loď má Američany v programu letů do kosmu s lidmi zbavit závislosti na Rusku, které je v současnosti jediné schopné kosmonauty na ISS a z ní dopravit.

Není však jedinou. Společnost Boeing na duben připravuje testovací let své lodi CTS-100 Starliner bez posádky, v srpnu pak chce poprvé letět s astronauty. Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus vyvíjejí pro NASA další kosmickou loď Orion.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Děti přicházejí o spánek. Vědci varují před sociálním jet lagem

Děti a teenageři v Česku spí podle nového výzkumu rok od roku méně. Vloni se poprvé průměrná délka spánku ve všedních dnech dostala pod osm hodin. Vědci varují, že doporučené délky spánku dosáhne jenom polovina českých školáků. A nedostatek se jim nedaří vyrovnat ani o víkendech.
před 6 hhodinami

Nejlepší podvodní fotografie roku: vyhrál snímek prvního nádechu malého keporkaka

Světová soutěž podvodní fotografie Underwater Photographer of the Year vyhlásila vítěze svého posledního ročníku. Letos titul získal španělský fotograf za snímek mláděte a matky velkého kytovce keporkaka.
před 9 hhodinami

Čína sází na humanoidní roboty. V továrnách už nahrazují lidi

Čína dominuje trhu s humanoidními roboty. Tyto stroje už se nasazují i do průmyslu, zejména do výroby elektromobilů a do jejich servisu. Nahradit člověka v oborech, kde je zapotřebí větší kreativita, ale bude zřejmě trvat ještě dlouhou dobu.
před 10 hhodinami

Aprílové počasí v únoru. V USA něco takového nezažili desítky let

Konec letošní klimatologické zimy na severní polokouli přináší značné výkyvy teplot, kdy se zima zdánlivě snaží dokázat, že má ještě hodně sil. V některých oblastech proniká studený vzduch z polárních oblastí daleko na jih do subtropů, jinde se naopak subtropický vzduch dostává až do polárních oblastí.
včera v 10:00
Načítání...