Na sankční seznam USA byl Rogozin zařazen za aktivní přípravu a podporu okupace ukrajinského Krymu. Spojené státy tak podle sankčních pravidel navštívit nesmí. Bridenstine ale už loni v říjnu ruským novinářům sdělil, že pro ruského hosta vyjednal dočasné uvolnění sankčního režimu.
Rogozina, dřívějšího místopředsedu ruské vlády, považují jeho oponenti za ultranacionalistu a rasistu, protiamerického fanatika a homofoba, připomíná Politico. Šéf Roskosmosu má navštívit americkou kosmickou centrálu v Houstonu, kde by měl jednat o další rusko-americké spolupráci ve vesmíru, která zdárně pokračuje navzdory praktickému umrtvení vzájemných vztahů. Promluvit má také na houstonské univerzitě.
Kontroverzní politik v čele kosmické agentury
V roce 2003 Rogozin spoluzakládal xenofobní ruský spolek Rodina (Vlast), který vyzýval k zákazu židovských organizací v zemi. Obyvatele severního Kavkazu označoval sám Rogozin za „odpad“. V roce 2010, kdy byl stálým ruským zástupcem při NATO, vzkázal velitelům aliance, že „ruský medvěd povstane a nakope jim zadek“.
Zpráva o Rogozinově chystané návštěvě vyvolala v Kongresu nelibost demokratů i republikánů, uvádí Politico. Vlivný demokratický senátor Mark Warner prohlásil, že příjezd Rogozina by „vydal absolutně špatný signál“ o režimu protiruských sankcí. Podle bývalé náměstkyně ministra obrany USA Evelyn Farkasové je návštěva „krajně nevhodná vzhledem k tomu, kdo Rogozin je a že je na sankčním seznamu“.
Plány návštěvy jsou komplikované sankcemi
Washington pozastavil sankce proti ruským činitelům zatím jen jednou. Stalo se to loni v lednu, kdy USA navštívila tříčlenná delegace pracovníků ruských tajných služeb. Jejím vedoucím byl šéf zahraniční rozvědky SVR Sergej Naryškin, který je na sankčním seznamu. Už tehdy cesta vyvolala spory, které Bílý dům odmítal s poukazem na potřebu mezinárodní spolupráce v boji s teroristy.