Start posádky, která kvůli havárii Sojuzu nedoletěla na ISS, se bude opakovat v březnu 2019

Rusko-americká posádka, jejíž let k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) přerušila 11. října havárie, poletí znovu do vesmíru 1. března příštího roku. Oznámil to na tiskové konferenci na kosmodromu Bajkonur šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin.

„Poté, co jsme se dohodli s kolegy z (americké vesmírné agentury) NASA, jsme přijali rozhodnutí, že příští start pilotované lodě bude 1. března 2019 a v této posádce budou Alexej Ovčinin, Nick Hague a také astronautka NASA Christina Kochová,“ citovala Rogozina agentura TASS.

Šéf Roskosmosu předstoupil před novináře poté, co loď Sojuz MS-11 s tříčlennou rusko-americko-kanadskou posádkou úspěšně přistála u vesmírné stanice ISS. Do vesmíru ji v pondělí vynesla raketa Sojuz-FG, tedy stejný typ, který 11. října nedokázal dopravit na stanovenou dráhu Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou.

Video Události
video

Události: Nezdařený start rakety Sojuz k ISS

Po oddělení prvního stupně rakety tehdy selhal motor druhého stupně a ruský kosmonaut Ovčinin a Američan Hague se s použitím záchranného systému vrátili na Zemi. Posádka hlásila problém při oddělování prvního stupně. Ukázalo se, že Sojuz nemá dostatečnou rychlost, aby dosáhl oběžné dráhy. 

Po nezdařeném startu pak byly pozastaveny všechny ruské pilotované lety do vesmíru. Rusko přitom zatím zajišťuje veškerou dopravu posádek na ISS a zpět na Zemi.