Největší organismus na planetě umírá. Vědci hledají cestu, jak ho zachránit

8 minut
Les Pando umírá
Zdroj: ČT24

Největším organismem planety je klonální kolonie topolu osikového, které se říká Pando. Roste v Utahu a měří asi 43 hektarů. Poslední výzkum ukazuje, že tento rostlinný obr pomalu odumírá.

Biologové, kteří les studovali, zatím nezjistili, jak je starý – jisté ale je, že má určitě tisíce let. Jde o jeden masivní organismus sdílející stejnou DNA a propojený kořenovým systémem. Za jeho umírání může podle nejnovějšího výzkumu člověk.

Vědci zveřejnili výsledky studie v odborném časopise PLOS One. Lidé podle této práce ovlivňují růst lesa už stovky let – ale nepřímo. Největší poškození Pando totiž utrpěl kvůli býložravcům, jako jsou jeleni nebo dobytek, kteří okusují stromky.

„Lidé sice les v posledních desetiletích opravdu poškodili, ale nejvíce degradaci ovlivnila nedostatečná regulace býložravců,“ uvádějí vědci v práci. „Všechno to souvisí s lidskými rozhodnutími,“ řekl hlavní autor studie Paul Rogers pro CNN. Zvířata podle něj sice na les mají výrazný vliv, ale jen člověk řídí množství a pohyb zvířat v přírodě.

Co s tím?

Rogers dokonce našel i řešení, jak neblahou situaci vyřešit. Je podle něj potřeba, aby se lidé začali starat o rostlinný i živočišný život současně. Ve Spojených státech totiž tyto činnosti nejsou koordinované: zatímco za regulaci zvířat jsou zodpovědné státní úřady, o rostlinstvo se stará federální úředník.

Vědci vycházeli při psaní této práce ze vzorků stromů, současných i historických fotografií a dalších dat. Z nich vyplývá, že Pando, les a organismus v jednom, začal mizet před přibližně 40–50 lety. Ve stejné době v této oblasti začalo přibývat losů. V současné době na území lesa i v jeho okolí žije řada chráněných býložravců, kteří les ožírají – jedná se například o jelence ušaté.

Další rizika představují rozrůstající se silnice, parkoviště a tábořiště v okolí lesa, které ho připravují o biodiverzitu. Tyto lesy jsou totiž často velmi pestré na živočišné i rostlinné druhy – pro stabilitu celého ekosystému je ale vždy klíčový jeden nebo dva druhy. V tomto případě je to logicky právě topol osikový.

Rogers sice ve své práci konstatuje, že les je v ohrožení, ale současně věří, že pokud se budou lidé jen trošku snažit, mohlo by se podařit ho zachovat. Vedou ho k tomu dva argumenty: topoly osikové jsou jednak velmi odolné stromy, za druhé je celá klonální kolonie Pando už tak stará, že už musela překonat množství krizí. A je tedy schopná se jim svou evoluční strategií přizpůsobovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury.
před 1 hhodinou

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 16 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 19 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 22 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
před 23 hhodinami

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
včera v 10:01

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025
Načítání...