Vědci objevili ještěrky, které se adaptovaly na život v hurikánech

Do evolučního vývoje se mohou výrazně promítnout i silné hurikány. Vůbec poprvé se to podařilo prokázat americkým vědcům. Ti zjistili, že populace karibských ještěrek se po silných bouřích výrazně změnila.

Video Anolis
video

Ještěrky se přizpůsobily hurikánům

Irma a Maria – dva ničivé hurikány, které loni v září zasáhly Karibik, zpustošily i ostrovy Turks a Caicos. Kromě mnoha jiných druhů zvířat tu mají domov i drobné ještěrky. Jedná se o anolisy, leguánovité ještěry, kteří se při silném větru přidržují kamenů nebo větví.

Biolog Colin Donihue z Harvardovy univerzity, který tamní populaci ještěrů zkoumal, popsal, jak adaptace těchto tvorů na hurikány vypadá. „Polštářky na prstech pomáhají ještěrkám držet se různých povrchů. Ty, které hurikány přežily, měly v průměru větší polštářky a delší přední končetiny. Pravděpodobně je to adaptace ještěrek na vítr během hurikánu.“

Jak otestovat ještěrku

Vědci tuto hypotézu testovali ve větrném tunelu při rychlosti 75 kilometrů za hodinu – tedy při síle tropické bouře. Ještěrky se držely stejně snadno, jako by šlo jen o slabý vánek. Odfoukl je až vítr s rychlostí přes 170 kilometrů za hodinu – a to už je hurikán 3. kategorie.

Profesor Donihue uvádí, že tato hypotéza dává smysl ze všech úhlů pohledu. „Mohlo se stát, že hurikán byl tak silný, že přežili jen náhodní jedinci. Ve skutečnosti jsme ale zjistili, že to nebyla náhoda. V průměru měly totiž ještěrky, které přežily, úplně jiné vlastnosti než ty, které tady žily předtím.“

Konkrétně to znamená, že na prstech mají zhruba o devět procent větší polštářky než průměrné ještěrky. Navíc jsou také o něco světlejší než populace ještěrek před hurikány.

Adaptace může být velmi rychlá

Ivan Prates ze Smithsonian's National Museum of Natural History výsledky tohoto výzkumu komentoval takto: „Biologové si dlouho mysleli, že přirozený výběr a evoluce trvají třeba stovky nebo tisíce generací. Tato studie ukázala, že přirozený výběr se odehrává mnohem rychleji v rámci jedné generace. V tomto případě během šesti týdnů.“

Podle odborníků přibude kvůli změně klimatu i silných hurikánů. Druhy rostlin i zvířat, které žijí v oblastech, kudy tropické bouře často putují, tak nejspíš čeká nová vlna přirozeného výběru.