Houstone, Opportunity má problém. Robota za deset miliard ohrožuje matka všech marsovských bouří

Robotické vozítko Opportunity, které zkoumá Mars, stálo v přepočtu téměř 10 miliard korun. Nyní ho podle agentury NASA ohrožuje velmi silná bouře.

Vědci americké vesmírné agentury NASA se zatím bezúspěšně pokusili navázat spojení s robotickým vozítkem Opportunity, které na Marsu pracuje už téměř 15 let. Předpokládají, že se samo přepnulo do úsporného režimu kvůli nedostatku energie, který způsobila nynější velká písečná bouře na rudé planetě. NASA o tom informovala na svém webu.

Série fotografií ukazuje, jak písek v bouři zhoršoval výhled sondy Curiosity
Zdroj: NASA

Energie v bateriích zřejmě poklesla pod 24 voltů, a Opportunity proto přešlo do stavu, kdy se vypnou všechny subsystémy kromě hodin. Ty jsou naprogramovány na probuzení počítače, který může prověřit úroveň energie. Pokud zjistí, že baterie ve vozítku nejsou dostatečně nabité, vrátí se do „spánkového“ režimu.

Naděje žije

Odborníci NASA předpokládají, že vzhledem k velkému množství prachu nad oblastí Perseverance Valley, kde se Opportunity nachází, nebude mít rover dostatek slunečního záření k opětnému nabití baterií nejméně ještě několik následujících dnů.

Mapa Marsu z 6. června ukazuje zesilování prachové bouře
Zdroj: NASA

Nynější prachová bouře, která byla na Marsu poprvé zpozorována 30. května, podle NASA dál nabírá na intenzitě. Nyní zakrývá plochu 35 milionů čtverečních kilometrů, tedy čtvrtinu povrchu rudé planety.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 11 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 13 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 16 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 16 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 17 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...