Konec konspirací. Adolf Hitler zemřel roku 1945, říká nevyvratitelný důkaz, jeho zuby

Spekulací o tom, že Adolf Hitler mohl přežít konec Druhé světové války, jsou desítky. Vycházejí z nich nejrůznější populární konspirační teorie i knihy a filmy nejrůznější povahy.

Důkazů, že je to nesmysl, existuje celá řada, ale většinou šlo o důkazy nepřímé. Nyní ale přišli vědci s důkazem, který definitivně potvrzuje, že Adolf Hitler opravdu zemřel v květnu roku 1945 – a že všechny výše popsané spiklenecké teorie jsou nesmyslné.

S důkazem přišel francouzský lékař Philippe Charlier, jemuž se podařilo získat povolení úřadů v Moskvě, aby směl studovat tamní fragmenty diktátorových zubů. Podle jeho analýzy zemřel Hitler na kombinaci kyanidu a kulky. „Ty zuby jsou autentické, o tom není pochyb. Naše studie jasně prokazuje, že Hitler zemřel v roce 1945,“ uvedl profesor Charlier pro agenturu AFP.

Tento vědec je špičkovým expertem na lékařskou a forenzní antropologii – mimo jiné se podílel na analýze mumifikovaného srdce krále Richarda Lví srdce.

„Můžeme se konečně přestat zabývat všemi těmi konspiračními teoriemi o Hitlerovi. Neunikl do Argentiny ukrytý v ponorce, nedoletěl na tajnou základnu v Antarktidě, ani nežije na odvrácené straně Měsíce,“ shrnul nejoblíbenější spiklenecké teorie Charlier.

Jeho práce vyšla v pátek 18. května v odborném časopise European Journal of Internal Medicine. Analýza ukázala, že Hitler měl zkažené zuby, několik náhrad a také bílý povlak – naopak se na nich nenašly žádné stopy masa – německý diktátor byl vegetariánem. Charlier vycházel z toho, že v březnu a červenci 2017 Rusko povolilo týmu výzkumníků prozkoumat kosti Adolfa Hitlera – poprvé od roku 1946.

Jedinečná šance zkoumat diktátora

Francouzský tým vědců, v němž profesor Charlier působil, směl prozkoumat pomocí těch nejmodernějších metod část lebky, která měla patřit vůdci Třetí říše. Na její levé straně objevili otvor, jenž byl zřejmě způsobený průletem kulky. Vědci ovšem nesměli z tohoto úlomku odebrat vzorek pro detailnější analýzu.

Směli ale její tvar porovnávat s radiografy Hitlerovy lebky, které byly pořízené přibližně rok před jeho smrtí – a ukázalo se, že fotografie a úlomek jsou „totálně srovnatelné“.

Podle Charliera tato studie nejen potvrzuje obecně známé tvrzení o tom, že Hitler zemřel 30. dubna 1945 společně se svou manželkou Evou Braunovou, ale současně upřesňuje informace o přesných příčinách diktátorovy smrti. „Nevíme ale stále, jestli sám použil ampulku s kyanidem, nebo jestli to byla kulka do hlavy. Pravděpodobně oboje,“ prohlásil v rozhovoru s agenturou AFP francouzský vědec.

Vědci ale v zubech nenašli žádné stopy střelného prachu, které by se tam s velkou pravděpodobností zachovaly, pokud by Hitler zemřel po výstřelu pistolí do úst – což je jeden z nejčastějších způsobů sebevraždy střelnou zbraní. Profesor Charlier se tedy domnívá, že smrtící výstřel mohl směřovat buď do týla anebo do čela.

Současně se našly na zubech stopy, která pravděpodobně (ale ne jistě) ukazují, že došlo k chemické reakci mezi kyanidem v jedové kapsli a kovem v náhradních zubech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 11 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 15 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 17 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...