Podle zdrojů listu FT z vládní administrativy už zájem o britský projekt naznačila Austrálie, která minulý týden oznámila plány pro národní kosmickou agenturu. Věc je však v raném stadiu a k žádnému kontaktu zatím nedošlo.
Konflikt mezi Evropskou unií a Británií zesiluje
Evropský satelitní program Galileo, který má být konkurentem americkému systému GPS, se ukázal být konfliktním bodem mezi Británií a EU, která k Británii přistupuje tak, jako kdyby Londýn již unii opustil. Británie preferuje zůstat členem programu Galileo. Pokud však bude odříznuta, je připravena reagovat.

Rozhovor o systému Galileo
Vláda doufá, že výběrová řízení na počáteční inženýrskou a projekční činnost zahájí v průběhu příštích měsíců. V tomto měsíci vláda vytvořila pracovní skupinu pověřenou vývojem možností pro systém jak pro civilní, tak vojenské účely.
Alternativa k alternativě
Rozhodnutí komise vyloučit britské firmy už má dopady na konkrétní společnosti. Znamenalo například, že společnost Airbus se musela zavázat k tomu, že přesune do EU část aktivit pro systém Galileo, které má nyní v Británii. Airbus provozuje služby pozemní letové kontroly z Portsmouthu v jižní Anglii a přesun ohrožuje asi 100 pracovních míst.
Británie doposud hrála v systému Galileo významnou roli. Podílela se asi na 15 procentech prací na systému. Ministr Clark uvedl, že pokud bude Británie ze systému vyloučena, může to způsobit roky zpoždění a zvýšení nákladů na projekt, které mají dosáhnout deseti miliard eur (254,6 miliardy Kč).
Agentura pro evropský globální navigační družicový systém (GSA), která systém Galileo provozuje, sídlí od roku 2012 v Praze.